Daha Fazlası

  Sokrates Kimdir?

  Sokrates Kimdir?

  Sokrates, M.Ö 469 yılında doğmuş, M.Ö 399 yılında vefat etmiştir. Atina doğumlu ilk filozoftur ve yaşadığı dönemden itibaren Atina, Yunan kültürünün odağı haline gelmiştir.

  Sokrates felsefe tarihinin en esrarengiz kişisidir diyebiliriz. Çünkü geride bırakmış olduğu herhangi bir eser, bir satır bile yazı yoktur. Ancak yine de Avrupa düşüncesini en çok etkileyen kişilerden biridir.

  Sokrates, tüm ömrünü Atina’da sokaklarda insanlarla konularak geçirmiştir. Karışık, anlaşılmaz ve sırlarla dolu bir kişiydi. Ölümünden sonra da çok farklı felsefi yönelimlerin kurucusu olarak görülmüştür. Sokrates için herkes onun çok çıkın olduğunu söylüyordu. Kısa boylu, şişman ve patlak gözlüydü. Ancak içi mükemmel ve yüceydi. Tüm bunlara rağmen, Sokrates ölüme mahkum edildi.

  Söylediğim gibi, Sokrates ardından herhangi bir eser bırakmadı ve bu yüzden onun yaşamı hakkındaki tüm bilgileri bir zamanlar öğrencisi olan Platon’dan öğreniyoruz. Platon, Sokrates’in de yer aldığı birçok diyolog yazmıştır. Bu yazılarda, Sokrates’i konuşturan Platon’dur.  Bu sebeple biz Sokrates’in bu sözleri söyleyip söylediğinden tam emin olamayız. Bu ardından eser bırakmamış diğer kişiler için de geçerlidir. Bunun en iyi örneği ise İsa’dır.  Bizler Matta ve Luka’nın ona söylettiği sözleri gerçekten söylemiş mi, emin olamayız.

  Konuşma Sanatı

  Sokrates insanlara bir şey öğretmek için çabalamazdı. Aksine, kendisi konuştuğu kişiden bir şeyler öğrenmeye çalışırdı. Konuşmaya başladığında sorular sormaya başlardı. Hiçbir şey bilmiyormuş gibi davranır, karşınındaki kişinin verdiği cevaplarla, düşüncelerini anlayarak zayıf noktalarını görürdü. Böylece karşısındaki kişi, hak ile haksızlığı birbirinden ayırt edebilir, farketebilirdi. Sokrates’e göre gerçek bilgi kişinin içinden gelmelidir. Başkalarına aktarılamaz.  Bu şekilde sokrates insanların akıllarını kullanmaya zorlamış oluyordu. Cahil rolü oynuyordu ki buna da ‘sokratik ironi’ denir. Bunu her yerde her zaman yapardı. İnsanlar bir anda Sokrates ile konuşmaya başlamış bulurdu kendilerini. Hatta bazen kalabalık alanlarda Sokrates ile karşılaşmak insanlara göre kötü bir şeydi çünkü herkesin içinde rezil olabilirlerdi. Sokrates’in bu davranışı insanlar tarafından hatta özellikle iktidar sahibi olanlar tarafından rahatsız edici bulunmuş.

  Sokrates’e göre Atina tembel bir kısraktı ve kendisi ise atın bilincini uyanık tutmak amacıyla onu sokan bir at sineğiydi.

  Sokrates’in İdamı

  Ve Sokrates M.Ö. 399 yılında bir kap dolusu baldıran zehirini içti. Kendisi insanların ölüme mahkûm edilmesine karşıydı. Gençliği yozlaştırmak ve yeni tanrılar ortaya atmak ile suçlandı. Beş yüz kişiden oluşan jüri de çok azı onu suçlu buldu. Atina’dan ayrılmasını istediler. Ancak Sokrates bunu kabul etmedi. Hayatı boyunca haksızlığı, istismarı eleştirdi. Güç  sahibi kişilere meydan okudu. Başı dik olarak ölüme gitti ve ölümünden binlerce yok sonra bile bir sürü insanın ona inanmasını sağladı.

  Sokrates Kimdir?

  Sokrates kendisini filozof (Philo-sophos, bilgiye seven) sayıyordu. Hiçbir şey bilmediğinin farkındaydı ve bundan dolayı acı çekiyordu. Bunu kendisinin şu sözünden de anlayabiliriz. “Tek bildiğim, hiçbir şey bilmediğimdir. “

  Yazan: Derya Altuğ

  Kaynak: Sofie’nin Dünyası – Jostein Gaarder

  YouTube Kanalımız

  Çılgın Fizikçiler
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: