Solucan Delikleri Nedir ? (2/2)

Solucan Delikleri Nedir ? (2/2)

Çok Eski Sicim Teorisi Solucan Delikleri

Büyük Patlama’dan kısa süre sonra evrende, en küçük boyutlardaki kuantum dalgalanmaları bir çok geçilebilir solucan deliği oluşturmuş olabilir. Büyük Patlama’dan sonraki ilk saniyenin milyar trilyonda birinde, bu minik solucan deliklerinin uçları ışık yılları kadar çekilerek evrene dağıldılar.

Dışarıdan bakıldığı zaman kara delikler ve solucan delikleri o kadar benzer görülebilir ki ; bazı fizikçilerin galaksilerin merkezindeki devasa kara deliklerin aslında solucan delikleri olduklarını öne sürmelerine neden olmuştur. Bir solucan deliğine ulaşmak için eşit derecede ekstrem zor bir yol olabilir. Hatta bir yolda biz yapmayı deneyebiliriz.

İnsan Yapımı Solucan Delikleri

Bir solucan deliğinin geçilebilir olması için sahip olması gereken bir kaç özellik var. İlk olarak uzak yerleri birbirine bağlamalı. Dünya Jüpiter gibi. İkinci olarak iki yönlü seyehati engelleyecek hiç bir olay ufku barındırmamalı. Üçüncü olarak yeterince büyük olmalı ki kütle çekimsel kuvvetler insan yolcuları öldürmemeli. Solucan deliklerimizi nasıl yapmaya çalışırsak yapalım, kütle çekimi onları kapatmaya çalışır. Kütle çekimi solucan deliklerini kıstırıp kapatmayı ve uçlarda sadece kara delikler bırakarak köprüyü kesmeyi dener. İnsan yapımı solucan delikleri için Egzotik Madde’ye ihtiyacımız var. Egzotik Madde negatif kütleye sahip şeylerdir. Evrendeki diğer her şey gibi pozitif kütleler , kütle çekiminden dolayı birbirlerine çekilirler. Ancak negatif kütle itici olup sizi kendinden uzaklaştırır. Bu ters kütle çekimi oluşturarak solucan deliklerimizi açık tutabilir. Egzotik Madde uzay-zamanı açık tutmak için nötron yıldızlarının merkezindekilerden bile daha büyük bir basınç uygulamalıdır.

Bu Egzotik Madde için bir adayımız bile olabilir, uzay boşluğunun ta kendisi. Boşluktaki kuantum dalgalanmaları, sadece daha sonra imha edilmek için sürekli olarak parçacık ve antiparçacık oluşturur. Uzay boşluğu onlarla kaynıyor. Bunu solucan deliklerimizi dengelemek için kullanabiliriz. Ancak solucan delikleri karanlık bir tarafa sahipler. Sadece bir solucan deliği açmak bile bir bakıma evreni temel yollarda kırıp potansiyel zaman yolculuğu paradoksları oluşturuyor. Çoğu bilim insanı, bu nedenle solucan deliklerini sadece oluşturulmalarını  imkansız kıldığını değil , var olmalarını bile imkansız kıldığını düşünüyor. Yani solucan delikleri şu anlık sadece kağıt üzerinde denklem formunda varlar.

Solucan Delikleri Nedir? (1/2)

Yazan: Eymen Duman

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak: Bebar Bilim / Evrenin Kısayolu: Solucan Delikleri

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*