Soluk Mavi Nokta

“Şu noktaya tekrar bakın. İşte o nokta; evimiz… O nokta biziz. Sevdiğiniz herkes, tüm tanıdıklarınız, adını duyduklarınız, gelmiş geçmiş tüm insanlar hayatlarını o noktanın üzerinde geçirdiler. Tüm sevinçlerimiz ve acılarımız, birbirlerini yalanlayan bin çeşit din, ideoloji ve ekonomi öğretisi; her avcı ve her yağmacı, her kahraman ve her korkak, her uygarlık kurucusu ve yıkIcısı, her kral ve her köylü, birbirine aşık olan her genç çift, her anne ve her baba, umut dolu her çocuk, her mucit ve her kâşif, her ahlak hocası, yozlaşmış her politikacı, her bir süper yıldız, her bir yüce önder, her bir aziz ve her günâhkar işte orada yaşadı; bir güneş ışığında asılı duran o küçük toz zerreciğinde.

Dünya, dev evren arenasında yer alan mini minnacık bir sahnedir. Tüm o komutan ve imparatorların, şan ve şöhret için akıttıkları kan göllerini düşünün… Bu noktanın küçük bir parçasında kısa bir süreliğine efendi olabildiler. Bu noktanın bir köşesinde yaşayanların, başka bir köşesinde yaşayan ve kendilerinden zar zor ayırt edilebilen diğerleri üzerinde yaptıkları zulmü ve zorbalığı düşünün… Yanlış anladıkları ne çok şey var, birbirlerini öldürmeye ne kadar hevesliydiler, nefretleri ne kadar da yoğundu!

Bu soluk ışık noktası, bütün afra taframızı, kendi kendimize atfettiğimiz önemi ve evrende öncelikli bir konuma sahip olduğumuz yolundaki inancımızı yıkıp geçiyor. Gezegenimiz, onu sarıp sarmalayan devasa karanlığın içerisinde yalnız başına asılı duran bir toz zerreciğidir. İçinde bulunduğumuz bilinmezlik ve  bilgeliğin içerisinde, bizi kendimizden kurtarmak için başka bir yerden yardımın geleceğine dair hiçbir iz yok.

Dünya… Şu ana kadar, yaşam barındırdığı bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, türümüzün göçebileceği başka hiçbir yer yok. Evet, ziyaret ediyoruz. Yerleşmek mi? Henüz değil. Hoşumuza gitsin ya da gitmesin, Dünya şu an için yaşayabileceğimiz yegâne yer.

Gökbiliminin alçakgönüllülüğü ve kişiliği geliştirdiği söyleniyor. Bana kalırsa, insan kibrinin ahmaklığını, dünyanın uzaktan çekilmiş bu görüntüsünden daha iyi vurgulayabilecek bir şey yok gibi. Bu görüntü, bildiğimiz tek evimiz olan bu soluk mavi noktayı daha nezaket içinde paylaşmamız ve koruyup, şefkatle gözetmemiz gerektiği konusundaki sorumluluğumuza vurgu yapıyor.”

Carl Sagan, Soluk Mavi Nokta (Pale Blue Dot), 1994

Düzenleyen: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here