Son 20 Yılda Dünya’mız Karardı

Son 20 Yılda Dünya’mız Karardı

Dünya’ya düşen kısa dalgalı güneş ışınların %30’u uzaya geri yansımaktadır. Bu yansıyan ışık bu sayesinde gezegenimiz mavi beyaz görünmektedir. Hatta ayın bize dönük tarafını bile hafifçe aydınlatmaktadır. Bu yansıyan ışık miktarı havanın bulutlu olması, kar ve buz miktarına göre de değişiklik göstermektedir. Dünya’nın kuzey yarım küresinde daha fazla yerleşim alanı olduğundan dolayı mevsimlere göre de değişiklik gösterir. Kuzey kış aylarında, yaza kıyasla daha yüksektir. 

Yeni yapılan bir araştırmada hava ve mevsimlere bağlı olmayan uzun vadesi bir sırrın gizli olduğunu keşfettiler. Kalifornia Big Bear Güneş Gözlemevi’nin 1998 yılından günümüze kadar kaydedilmiş verileri tekrardan değerlendirildi.  

Son 20 Yılda Dünya’mız Karardı

Veri sonuçlarına göre; dünyamızın son 20 yılda karardığı ortaya çıktı. Dünya’nın 20 yıl öncesine göre ortalama %0.5 vat daha az aydınlandığı ortaya çıktı. Hatta uydu verilerine göre bu oran %1.6 vata kadar çıkıyor. Güneş etkinliklerinin Dünya’nın yansıtabilirliği üzerine bir etkisi görülmedi. Araştırmacılar bunun nedeninin deniz sularının ısınması ve buzulların erimesine bağlıyor. 

Bilim insanları güneş ışınlarının yansıtıcılığının daha da azalması durumunda ağır iklim değişikliklerine neden olacağı düşünülüyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*