Sperm ve Yumurtasız İlk İnsan Yumurtası

İki araştırma grubu aynı zamanda döllenme olmadan ürettikleri ilk öncü embriyolar ile ilgili makaleleri Nature dergisinde yayımladı. Araştırmayı yürüten bilim insanları farklı yöntemler ile aynı sonuca ulaşmışlar. İki grup da deney tüpünde blastosist embriyo benzer yapılar üretmeyi başarmışlar. 

Sperm ve Yumurtasız İlk İnsan Yumurtası

Blastosistler yani yumurta kesecikleri embriyo gelişiminin erken evrelerinde oluşuyor. Memelilerde döllenmenin sonrasındaki beş altı gün içersinde bir dizin hücre bölünmesi ardından oluşan yapı ana rahminin mukozasına yapışır ve hamilelik başlar. Avusturyalı bilim insanı Nicolas Rivron, üç yıl önce ilk yapay öncü fare embriyosunu ürettiğini açıklamıştı. 

Son iki araştırmanın birinde embriyoya ait kök hücreleri diğerinde ise yeniden programlanmış cilt hücreleri kullanılmış. İki araştırmada da 6 ila 8 gün içinde üç boyutlu hücre kültürleri olarak gelişmiş. Bu halleri doğal bastosistlere hem moleküler durumları hem de iç farklılaşmaları çok benziyorlar. 

Araştırmayı yürüten bilim insanları blastosist gelişimleri düşük oranda olsada yöntemin işliyor olmasından memnun olduklarını belirtiler. Bu yöntem sayesinde kısırlığın bazı nedenleri, kalıtsal hastalıklar ve virüsler gibi bir çok etkiyi inceleyebilceklerini ifade ettiler. Ve başarılı olursa artık çalışmalarda insan blastosistlerine ihtiyaç duyulmayacak. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here