Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking İngiliz teorik fizikçi, evren bilimci, Lucasian matematik profesörü ve  yazar. Ölümü sırasında Cambridge üniversitesi teorik kozmoloji merkezi yöneticisiydi.

Hayatı ve Eğitimi

Hawking 8 ocak 1942’de Oxford’da doğdu. 8 yaşındayken St. Albans’a gitti. 11 yaşında St. Albans okuluna kayıt oldu ve orada ona ilham veren öğretmeni Dikran Tahta ile tanıştı. St Albans okulundan mezun olduktan sonra babasının da okulu olan Oxford’a gitti. Babası onun doktor olmasını istiyordu ancak o matematiği seviyordu ve Oxford’da matematik bölümü yoktu bu yüzden fizik bölümünü tercih etti. 3 yıl sonra doğa bilimlerinden 1. sınıf onur madalyası ile ödüllendirildi. 21 yaşında ALS (Amyotrofik lateral skleroz merkezi sinir sisteminde omurilik ve beyin sapı adı verilen bölümde motor nöronların kaybından dolayı oluşan hastalıktır) hastalığına yakalandı. doktorlar 2 yıl ömür biçti ancak o yaşamayı başardı. Sinir sistemi felç oldu ancak beyinsel faaliyetlerini sürdürebildi. 1985 yılında CERN’e yaptığı gezi sırasında zatürre oldu ve konuşmasını tamamen yitirdi ve bu olaydan sonra meşhur bilgisayarıyla konuşmaya başladı. Bu bilgisayar 2500 kelime civarında konuşabiliyordu. İlk başlarda el kaslarıyla konuşsa da 2005 yılında el kaslarını kaybetmesiyle yanak kaslarıyla kelime seçmeye başladı.

Stephen Hawking Kimdir?

Bilime Katkıları

Hawking evrenin temel ilkeleri üzerine çalıştı. Roger Penrose ile Einstein’ın  uzay ve zamanı kapsayan genel görelilik kuramının Bigbang ile başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç onlara kuantum mekaniği ile genel görelilik kanunun birleşmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Bu ise 20. yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarındandı. Bu birleşmenin sonunda aslında kara deliklerin tamamen kara olmadığı, fakat radyasyon verip buharlaştığını ve görünmez olduğunu ortaya koyuyordu yani evrenin bir sonu ve büyümesinin bir sınırı vardı. Kitapları 40 dile cevrildi. Ona ününü kavuşturan kitap ise Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere isimli kitaptı. Kitapları Cambridge üniversitesindeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarlarını tek başına geliştirecek kadar sattı. Ayrıca çocuklar için yazdığı kitaplar da bulunmaktadır. Hawking 14 mart 2018 sabahında pi gününde hayatını kaybetti. Önemli kişisel görüşlerinden birisi ise insanlığın 100 yıl içinde farklı gezegenlerde kolonileşmesi gerektiği yoksa insanlığın ayakta kalamayacak olmasıdır.

Yazan: Arda KÖROĞLU

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*