Su Buharı Neden Beyazdır?

Suyun herhangi bir renge sahip olmadığı düşünülür. Ayrıca su şeffaftır yani ışığı hiç kırmadan içinden geçirir deriz. Oysaki çaydanlıktan çıkan su buharının çok da şeffaf olmadığı, ne kadar fazla olduğuna bağlı olarak giderek etrafı beyazlaştırdığı rahatlıkla görülebilir. Ayrıca fıskiyelerden çağlayan suların da beyaz renkte olduğu görülebilir. Camında şeffaf olmasına karşın kırık ve çatlak bölgelerinde beyazlıklar göze çarpar. Peki neden?

Su Buharı Neden Beyazdır?

Renklerin algılanması, cismin hangi renkleri soğurup hangilerini yansıttığıyla alakalı bir durumdur. Fakat bir cismin sadece soğutma ve yansıtma değil, gelen ışığı kırma özelliği de vardır. Bu saydama yakın cisimlerde daha anlaşılır hale gelir çünkü renkli cisimlerde bunun anlaşılması soğurma özelliğinden dolayı zordur. Aslında mutlak bir saydamlıktan bahsetmek çok mümkün değildir ve bunun kanıtı da metnin başlığında saklı. Saf su bile yapısından dolayı belirli bir renge ve ışığı kırma özelliğine sahiptir ve rengi de oldukça zayıf bir maviye tekabül eder. Aslında suyun rengi diğer cisimlerden biraz farklı ortaya çıkar. Su molekülleri, katmanlaştığında yani kalın tabakalar halinde olduğunda ışığın kırmızı tonlarını tutar.

Denizlerin de mavi olmasının sebebi budur. Çünkü eğer su tamamen saydam olsaydı yanlış bilinen gibi atmosferin rengini yansıtamazdı. Muhtemelen içinde bulunan diğer bileşikler bu renge yön verir, saf sudan oluşan bir havuz ise direkt olarak zeminini gösterirdi. Su da her cisim gibi ışığı soğurur, yansıtır ve kırar. Sakin bir su kümesi şeffaflığa yakınken dalgalar arttıkça ve su çağladıkça suyun ışığa karşı birçok açıda kalmasından dolayı ışık sayılamayacak derecede kırılır ve bu tüm ışık tayflarını gözümüze ulaştırdığı için suyun hareketiyle doğru orantılı bir beyazlık algılarız. Cam kırıklarının ve su buharının da beyaz görünmesi bununla alakalıdır. Suyun mavi renge eğilimli olmasıysa yüksek dalga boyundaki ışıkları tutması, ve bunun suyun katmanı arttıkça daha da belirginleşmesinden kaynaklanır.

Nasıl cam bir bardakta eğer bardak daha darsa çayımız daha açık renklerde gözüküyorsa su da aynen böyledir. Ve suyun tamamen saydam, renksiz olmadığı da bahsi geçen durumlarla anlaşılabilir.

Yazan: Alperen YAYLA

Kaynak* 

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here