Su Dünya’ya Nasıl Geldi?

Su Dünya’ya Nasıl Geldi?

Su Dünya’ya nasıl geldiği sorusu çok eskilere dayanan bir sorudur. Fakat buna karşın cevabı tam olarak hale bilinmemektedir. Uzaydaki yoğun bulutlardaki genç yıldızların oluşumu ile, duyun kalıcı olduğu biliniyor. Kuyruklu yıldız ve gezegenler arasındaki bağlantı da gözlemlenmiş durumdadır. Fakat suyun genç yıldızlardan ne şekilde kuyruklu yıldızlara geldiğini açıklayan modelleme eksikti.

ABD Ulusal Bilimler Vakfı’na bağlı Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nden (NEAO) John Tobin ve çalışma arkadaşları, Orion takımyıldızındaki öncü yaldız B883 Orionis’i inceleme altına aldı. Gelişme sürecinde olam yıldız, Dünya’dan 1.300 Işık yılı uzaklıkta ve zamanla kuyruklu yıldızların, gezegenlerin ve asteroitlerin oluşabileceği bir malzeme diski ile çevrili. Bu gözlem ile B883 Orionis eksik bir halkayı doldurmuş gözüküyor. Bilim insanları bu öncü yıldızı inceleyerek suyun Güneş Sistemi’ndeki kökenini, Güneş’in oluştuğu zamana kadar takip edebiliyorlar.

Çalışma ekibi, Şili’deki ALMA-teleskopu ile diskteki ve öncü yıldızın etrafındaki gaz halindeki suyun ayrıntılı bir şekilde inceledi. İncelemeye göre su, yaldızları oluşturan bulutlardan gezegenlere kadar izlediği yol açıklayan kimyasal bir imza taşıyor. Diskteki suyun bileşimi, Güneş Sistemi’ndeki kuyruklu yıldızların bileşimi ile çok benzerlik gönderiyor. Bu da Güneş Sistemi’ne suyun milyarlarca yıl önce, Güneş’in gelişmesinden önce oluştuğu fikrini destekliyor. Bilim insanları suyun yıldızlar arası uzayda oluştuğunu ve hem kuyrukluyıldızlardan hem de Dünya tarafından göreceli olarak değiştirilmeden alındığı ifade ediliyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Deuterium-enriched water ties planet-forming disks to comets and protostars, 08.03.2023, Nature

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*