Daha Fazlası

  Subrahmanyan Chandrasekhar Kimdir ?

  Subrahmanyan Chandrasekhar Kimdir ?

  Subrahmanyan Chandrasekhar 10 Ekim 1910 yılında Hindistan Punjab’ da doğdu. 10 yaşına kadar evde eğitim gördü. Babası devlet memuru annesi tercümandı. 1922-1925 yılları arasında Madras’ta lise öğrenimini tamamladı. Üniversiteyi de yine Madras’ta okudu. Bitirme tezi Compton Olayı üzerine olan Chandrasekhar, devlet bursu ile doktorasını Cambridge Üniversitesinde tamamladı. Ayrıca kendisi 1930 Nobel Fizik Ödülü sahibi Chandrasekhara Venkata Raman’ın yeğenidir. 1937’de Chicago Üniversitesi’nde Dr. Otto Struve tarafından asistan olarak işe alındı. Sonrasında tüm akademik hayatını burada geçirmiştir.

  Bilimsel Çalışmaları

  Subrahmanyan Chandrasekhar Kimdir ?

  Einstein’ın genel görelilik teorisinin yeni yeni yerleştiği bir dönemde bu teoriyi yıldızların evrimi ve astrofiziğe uyguladı. Kararlı beyaz cücelerin sahip olabileceği en büyük kütle olan Chandrasekhar Limitini hesaplamıştır. Ancak bu çalışmalarının benimsenmesi uzun zaman aldı çünkü başta Eddington olmak üzere çoğu astronom tarafından çalışmaları ciddiye alınıp benimsenmedi. Chandrasekhar bu dönemde kendi açtığı bu alanda 1939 yılında yıldızların iç yapısını konu alan “An Indroduction to the study of Stellar Structure ” (Yıldızların Yapısının İncelemesine Giriş ) adlı kitabını yayınladı ve bu alandaki çalışmalarını noktaladı. Yıldızlar üzerine yaptığı çalışmalardan sonra gökadaları incelemeye yöneldi.

  Bu alanda gökadaları sınıflandırmaya yönelik çalışmalar yaptı. Daha sonra yıldızların atmosferlerini incelemeyi mümkün kılan ışığın atmosferden geçişinde beklenebilecek fiziksel etkileri konu alan ışınsal transfer konusunu inceledi. 1941’de doçentliğe, iki yıl sonrada 33 yaşında profesörlüğe terfi etti. 1950’de Radiative Transfer (ışınsal Transfer) adlı bu kitabını yayımladığı dönemi yaşamındaki en mutlu yıllar olarak nitelendirdi. Araştırması Yıldızların Evrimindeki en önemli konularıdan denge durumlarının kararlı olup olmadığıydı. 1953’te kendisi ve eşi Amerikan vatandaşı oldu. Princeton Üniversitesi olmak üzere diğer pek çok üniversiteden gelen teklifleri reddetti. Astrofizik ve Uzay Araştırmaları Laboratuvarı’nın (LASR) 1966’ da üniversitede NASA tarafından yapılan bu yerde çalışmalarına devam etti. Ayrıca 1952’den 1977’ ye kadar The Astrophysical Journal dergisinin editörlüğünü yaptı. 1983 yılında yıldızların yapısı ve evrimi çalışmaları nedeniyle Nobel Ödülünü kazandı (William A . Fowler ile paylaştı). Bu dönemde kara deliklerin matematiksel teorisini inceledi. 80’lerin sonunda çarpışan yerçekimi dalgaları teorisi üzerine çalıştı. 1990 – 1995 yıllarında Sir Isaac Newton ‘ın Philosophiae Naturalis Principia Mathematica kitabını basitleştirerek halkın anlayacağı popüler bilim kitabı tarzında yayınladı. 1995’ verdiği bir ders sırasında kalp krizi geçirerek yaşamına veda etti.

  Yazan: Buse Hatun ALDAĞ

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Buse Hatun Aldağ (Bronz Yazar)
  Ben Buse Hatun Aldağ 19 yaşındayım Erciyes Üniversitesi fizik bölümü öğrencisiyim.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: