“Süper Kahraman” Yosun Selden Koruyor

“Süper Kahraman” Yosun Selden Koruyor

Sphagnum yosununun Peak District ‘de bulunan ‘açık hava laboratuvarı’ çalışmasında yağmur suyu akışını büyük ölçüde yavaşlattığı bulundu.

Araştırmacılar, bir “süper kahraman” yosununun, bulunduğu yerdeki aşağı havza bölgelerinde yaşayan topluluklar için sel riskini ve şiddetini önemli ölçüde azaltabileceğini buldu.

Sphagnum yosunu üzerine altı yıllık bir çalışma yürüten Moors for the Future Partnership koruma grubundan bilim insanları, sphagnum yosununu yüksek alanlara dikmenin, suyun yamaçlardan akma hızını önemli ölçüde yavaşlatabileceğini ve nehir havzalarının aşağı yönde su ile dolmasını önleyebileceğini buldu.

Araştırma, sphagnum yosununun, bir fırtınadan sonra bir nehre giren maksimum su miktarı olan tepe akış akışını %65 oranında azalttığını buldu. Yosun ayrıca gecikme süresini – yağış ile yağmur suyunun nehir sistemine girmesi arasında geçen süreyi – %680 oranında artırdığı bulundu.

Ağırlığının 20 Katı Kadar Suyu Emebilir

Peak District milli parkının en yüksek noktası olan Kinder Scout’a, araştırmacıların gözlemlemesi için bir “açık hava laboratuvarı”nın parçası olarak, yaklaşık 50p madeni para büyüklüğünde 50.000’den fazla bireysel sfagnum bitkisi dikildi.

Yosun Kinder’a ekilmeden önce, tepe yüzeyi çıplak turbadan (bataklık kömürü) oluşuyordu, bu da bir fırtınadan sonra yağmur suyunun doğrudan yıkanacağı ve mansap vadilerindeki toplulukları sele karşı daha savunmasız bırakacağı anlamına geliyordu.

Sphagnum yosununun ekimi bu nedenle önemli ekolojik faydalar sağlayabilir. Tesis, kendi ağırlığının 20 katına kadar suyu emebilir, bu da daha fazla yağmur suyunun yukarı yönde tutulabileceği için nehir havzasına daha yavaş girebileceği anlamına gelir. Sphagnum yosunu, altındaki bataklık kömürü katmanlarının korunmasına da yardımcı olabilir ve zamanla karbon depolaması için gerekli olan yeni bataklık kömürü katmanları oluşturmak için birikebilir.

“Süper Kahraman” Yosun Selden Koruyor

Araştırmacılar, bitki büyüdükçe sfagnum yosunu dikmenin faydalarının zamanla artacağını ve yosun ekiminin iklim, su kalitesi ve taşkın şiddeti açısından küresel faydalar getirme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Moors for the Future Partnership için araştırma ve izleme görevlisi olan Tom Spencer, sonuçların “şaşırtıcı” olduğunu söyledi ve yosunların nehir havzası üzerindeki dramatik etkilerini selamladı.

Sfagnum ekiminin “sel riskini ve şiddetini en aza indirmede güçlü bir araç” olabileceğini ve bunun “aşağı havzadaki topluluklar için geniş kapsamlı faydaları” olacağını söyledi.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 233 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*