Süper Kara Delikler, Karanlık Maddelerden mi Geliyor?

Süper Kara Delikler, Karanlık Maddelerden mi Geliyor?

Süper Kara Delikler astronominin en büyük bilmecelerinden biri. Kabul gören teoriye göre Süper Kara Delikler, daha küçük kara deliklerden meydana geliyor. Daha çok madde yutmalarıyla daha büyük hallere geliyorlar. Bu olay için çok fazla madde ve çok fazla süre gerekiyor. Ama bu durum imkansız değil. İlk kuasar 800 milyon güneş kütlesinde ve büyük patlamadan 690 milyon yıl sonra meydana gelmiş. Bu ağır devlerin nasıl oldu da bu kadar kısa sürede meydana geldiği günümüze kadar bir sırdı. 

Bu sırr perdesini ortadan kaldırmak için Arjantin La Plata Ulusal Üniversitesi’nden Carlok Argüelles yeni bir teori ortaya attı. Bilim insanları galaksi halesinde karanlık maddelerin nasıl davrandıklarını incelediler. Bu galaksi halesi küre şeklinde olup plazma ve karanlık madde içerir. Araştırmayı yürüten bilim insanları, haledeki karanlık maddeyi yenileyebilecek bir kara deliğin oluşup oluşamayacağını incelemek istediler. Bu araştırmada “sıcak karanlık madde” bin fermiyonlarından yararlanıldı. Bu teoriye göre karanlık madde, hipotetik steril nötrinolar gibi düşük zayıf etkileşen parçalardan meydana geliyor. 

Model hesaplamalarına göre, Galaksi halesinde bulunan karanlık madde, teorik olan kendi kütle çekimiyle çökebiliyor. Karanlık madde fermiyonoarında, incelmiş bir hale bulunan yenilenmiş bir çekirdek meydana geliyor. Uzun süre kararlı kalde kalabilen bu oluşum gözlemlendiğinde kara deliğe benzerlik gösteriyor. Fakat hale yeterli kütleye sahipse tamamen içeri çökerek bir kaç milyon kütleli kara deliğe dönüşür. İşte bu da bizlere evrenin ilkel zamanlarında meydana gelmiş Süper Kara Deliklerin nasıl oluştuğunu açıklayan doğal bir açıklama oluyor. 

Evrenin ilkel dönemlerinde karanlık madde bunu kolaylıkla yapmış olabilir. Böylelikle ne öncü yıldız oluşumuna ne de öncü küçük kara deliklere ihtiyaç duyulmuş oluyor. 

Araştırmacılar ilk kez bu tür çekirdek hale dağılımının olağan kozmolojik çerçeve içinde mümkün olduğunu ve ardından evrenin tüm yaşam sürecinde istikrarını koruduğunu gösterdiklerini belirtiyorlar. 

Bu teori yalnız Süper Kara Deliklerin oluşumunu değil, galaksilerin oluşumunu ve gelişimi hakkında bilgi verecek gibi duruyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*