T. Rex’in Çelimsiz Kolları Neden Var?

T. Rex’in Çelimsiz Kolları Neden Var?

En meşhur dinozor olan Tyrannosaurus rex’in, vücuduna oranla küçük kolları hemen dikkatinizi çeker. Bu garip kollar, nerdeyse işlevini kaybetmiş ön bacaklardır. T. rex, çok güçlü çenesinden dolayı kollarına pek ihtiyaç duymaz. T. rex‘in çelimsiz olarak düşündüğünüz kolların her biri, 195 kilogramlık bir cisimi kaldırabilecek kadar güçlüdür! Peki öyleyse neden ön kollar tamamen yok olmadı?

Bu sorunun cevabı evrimsel süreçte. Evrimsel süreçte bir organ birden bire yok olmaz. Körelme olayı oldukça uzun süreler alan zorlu bir süreçtir. Bu süreç bazen on binlerce nesil alır. Oysa T. rex yalnız 2 milyon yol kadar hüküm sürmüştür. Bu süreç çarpan göktaşı ile tüm dinozorları dünya sahnesinden silmiştir. Eğer bu yok oluş gerçekleşmeseydi belki fr gerçekten T. rex’in kolları yitip gidecekti.

Kollar Tamamen İşlevsiz mi?

Diğer bir durum da evrimsel süreçte körelen organlar zaman içerisinde başka işlevsel bir özellik kazanırsa oraya doğru evrimleşebilir. Ya da körelme hızı zamanla durma noktasına kadar yavaşlayabilir.

T. Rex’in Çelimsiz Kolları Neden Var?

Yapılan araştırmalara T. rex bu küçük kollarını, çiftleşme sırasında eşlerini tutmak, düştüğü zaman yerden kalkmak ve yiyeceklerini parçalarken sabit tutmak için kullanıyor olabileceğini gösterdi.

Bu yüzden T. rex’in kolları görece kendisine göre küçük ve çelimsiz olsa da, mutlak değerler ile düşünüldüğü zaman halen çok güçlü be işlevseldir.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*