Tanganyika Gülme Krizi Salgını

Gülmek, böyle bir dönemde en güzel salgın olabilirdi diye düşünmeden edemiyor insan. Sizcede öyle değil mi? Fakat bu salgın Tanzanyalılar tarafından pek öyle kabul edilmiyor.

Tanganyika Gülme Krizi Salgını

Gülmek nedir? Gülmek ihtiyaç mıdır? Yoksa gülmek lüks bir eylem midir?

Korkmayın canım Cem Yılmaz polemiğine sokma niyetim yok sizleri, lakin tartışılmaz ki gülmenin faydaları saymakla bitmiyor.

Gülmek en etkili, en doğal fiziksel ve zihinsel detokstur. Kahkahanın karın kaslarına yaptığı basınç, vücudun hücre içi fazlalık ve toksinleri atmasına yardımcı olan lenf kanallarında ki dolaşımı hızlandırır. Gülmek, aynı zamanda kalbi korur, karın kaslarını çalıştırır. Duygusal ve zihinsel sağlık için faydalıdır. Konsantrasyonu artırır. Yaşam sürenizi uzatır. Daha ne olsun…

Fakat kan basıncı üzerinde ki  etkisiyle geçici bilinç kaybına  daha tehlikesi kalp atımlarını tetikleyen elektriksel akımlarda  ve kalp ritminde  bozulmalara hatta kalp krizine bile yol açabiliyor. Bkz. “Gülmekten öldüm” deyimi.

Yani her şeyin fazlası zarar. Sevgili bilim takipçileri…..

Tarihin En İlginç Salgını

Bugün ki Tanzanya eski adı Tanganyika da gerçekleşen ilginç salgın, 30 ocak 1962 günü Kashasha’da bir yatılı okulda nedeni bugün hala tam olarak bilinmeyen bir salgın başladı. Üç kız öğrencinin yaptığı şakayla başlayan gülme krizi bir salgına dönüştü.

159 öğrenciden 95’i bu salgına tutuldu. Öğrenciler gülmekten derslerine konsantre olamayınca, okul müdürü öğrencileri evlerine gönderir ve okulu kapatır. Bu da salgının tüm köylere yayılmasına neden olur. Nshamba köyünde 217 kişiye bulaşan virüs aylar boyunca devam eder. Virüsün kişi de etkileri ise  16- 18 gün boyunca gülme eylemi gerçekleştirmesi ve 18 ay boyunca halkı etkilenmesi güzel haber ölü sayısının sıfır olması.

Salgın toplamda 30000 kişiyi etkisi altına alır. Aylar sonra okulları tekrar açsalarda bir kaç gün sonra kapatılır.

Karantina bölgeleri oluşturulduktan sonra, Salgın nihayet tedavi edilir. Herkes hayatına kaldığı yerden devam eder.

yapılan araştırmalar doğrultusunda salgının sebebinin stres kaynaklı olup toplumsal histeriyi tetiklemesi ve ya Tanganyika gölünün barındırdığı kimyasallar olduğunu  savunan bilim insanları olsa da nedeni tam olarak bilinmiyor.

Çeviren: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here