Tarihin İlk Bilimkurgu Filmi: Ay’a Seyahat

Tarihin İlk Bilimkurgu Filmi: Ay’a Seyahat

Sinemada yeni bir türün ortaya çıkması, yalnızca yeni bir tematiğin başlaması anlamına gelmemekte aynı zamanda sinemanın yeni bir teknik ve estetik dili kullanmaya başlamasını da göstermektedir. Bilimkurgu denilince akla fütüristik uzay mekikleri, parelel evren, robotlar, dünya dışı yaşam formları, yabancı gezegenler, gelişmiş teknoloji, zaman yolculuğu gibi temalar gelir. Yaşamı sorgulamamızı sağlayan, insanlığı geleceğe hazırlayan bilimkurgu filmlerini sevmeyen azınlıktır diye düşünüyorum.

Bu hafta bilimkurgunun en en en ata babası olan “Le Voyage dans la Lune” türkçe anlamı “Ay’a Seyahat” olan bir fransız filminden bahsetmek istiyorum. Film aynı zamanda dünya tarihinin, içinde hikaye barındıran ilk film statüsünüde taşıyor. Ancak bilimkurgu terimi bu film için çok sonraları kullanılmış.

İnsanlığın ilk Ay’a seyahatinden tam 67 yıl önce çekilen film, 1902 yılında Fransız yönetmen aynı zamanda illüzyonist ve sihirbaz olan George Melies ve kardeşi Gaston Melies tarafından çekilmiştir. Gösterime girdiği yıllarda popüler olan film 16 kareden oluşan 14 dakikalık sessiz siyah beyaz bir filmdir. Bir grup astronotun önderleri olan profesörün talimatları ve bilgisi doğrultusunda Ay’a doğru yolculuğa çıkarlar. Orada yer altı mağaralarında yaşayan garip bir tür olan selenitlerle karşılaşırlar ve tutsak edilirler. Film onların oradan kaçıp dünyaya geri dönme maceralarını konu almaktadır.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Damla Buket Taş (Gümüş Yazar) hakkında 47 makale
Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*