Tayvan’daki Koyu Tenli İnsan Efsanesi Çözüldü

Tayvan’daki Koyu Tenli İnsan Efsanesi Çözüldü

Tayvan’da bir zamanlar adanın dağlık bölgelerinde yaşayan kısa boylu ve koyu tenli kabileler hakkında nesilerdir hikayeler anlatılıyordu. Fakat günümüze kadar bu dağ insanı ile ilgili hiçbir bulgu elde edilememişti. Fakat bilim insanları kısa bir süre önce bir mağarada 6 bin yıl öncesinde yaşamış insanlara ait kafatası ve bacak iskeletleri buldular. Bilim insanları kafatasından alınan DNA’yı analiz ederek, bu insanın, Afrika bölgesinde yaşayan aynı dönemdeki insanlara benzerlik gösterdiğini gördüler.

Diğer bir yandan da günümüzde Güney Afrika’nın bazı bölgeleri ve Filipinler’de yaşayan Negrito halkına benzediği de fark edildi. Kafatası ve üst baldır kemikleri genç bir kadına ait ve analizlere göre bu kadın 1.3 merte boyunda. Bu keşif ile efsanevi kabilenin varlığı kanıtlanmış oldu. Fakat bu kabileye ne olduğu henüz bilinmiyor. Bu insanlar Avustronezya halkı geldikten sonra ortadan kaybolmuş.

Bilim insanları, Quin Hanedanlığı belgelerinde koyu tenli küçük söz edildiğini de ortaya koydular. Ayrıca günümüzde Tayvan’da yaşayan 16 Avustronezya halk grubunun geçmişte dağlarda yaşayan koyu tenli küçük atalarına dair hikayeler mevcut. Fakat bu hikayeler gruplara göre değişiklik gösteriyor. Bazıları kendi ataları olduğuna inanırken, bazıları ise bunların atalarının duruşmanı olduğunu düşünüyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Negritos in Taiwan and the wider prehistory of Southeast Asia: new discovery from the Xiaoma Caves, 06.10.2022, Journal

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*