Daha Fazlası

  Tek Yumurta İkizleri Ne Kadar Farklı?

  Tek Yumurta İkizleri Ne Kadar Farklı?

  Tek yumurta (monozigotik) ikizleri genetik olarak benzerdir ancak % 100 aynı değildirler. Nature Genetics’te Ocak ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, tek yumurta ikizleri daha önce varsayıldığı kadar özdeş olmadığı ortaya çıktı. 

  İzlanda merkezli deCODE genetics adlı şirketteki araştırmacılar, tam olarak aynı DNA dizilerine sahip olmadıklarını, ikizlerin genetik olarak birbirinden farklı olduğunu ve bu çeşitliliğin gelişimin en erken aşamalarda oluşmaya başladığını keşfettiler.

   

  Tek bir döllenmiş yumurtadan geliştikleri için monozigotik ikizler olarak da bilinen tek yumurta ikizleri araştırılmaların merkezi konumundadır. Herkes yaşamları boyunca bazı genetik mutasyonlar biriktirse de, tek yumurta ikizlerindeki farklılıkların minimum olduğu varsayıldı. 

  Blastosist mikroskop görüntüsü

  Yeni çalışmada, özellikle rahim duvarına implante edilen bir yapı olan blastosist içindeki hücre kütlesinden embriyolar oluşurken veya öncesinde meydana gelen mutasyonlara odaklandılar. Gelişimin bu aşamasında, bu iç hücre kütlesi, ayrı ayrı gelişen iki embriyo oluşturmak için bölünebilir ve tek yumurta ikizi dediğimiz olayı oluşturur.

  Araştırmacılar, 381 monozigotik ikiz çiftinden ve onların yakın aile üyelerinden örneklenen çoklu hücrelerde varyasyonu analiz etmek için deCODE’nin genetik veritabanlarından yararlanarak, bu gelişim aşamasında her bir çiftin sadece bir üyesinde ortaya çıkan bir dizi mutasyonu tespit ettiler, yani doğumda, tek yumurta ikizleri, genetik olarak birbirlerinden farklı doğabiliyor.

  Yapılan bu çalışma sonucu;

  Tek yumurta ikizlerinin yüzde 15’inde mutasyonlara bağlı genetik değişim saptandı ve ikizler ortalama olarak 5,2 erken gelişimsel mutasyon kadar farklıydılar. 

  Bunlara ek olarak; İkizlerden birinin vücudunun tüm hücrelerinde mutasyonlara sahip olduğu ve diğer ikizin vücudundaki hiçbir hücrede mutasyon bulunmadığı bir ikiz çifti bulundu. Bu, temelde ikizlerden birinin yalnızca mutasyonlu hücre soyundan oluştuğu anlamına geliyordu.

  Daha sonra, ikizlerden birinin vücudundaki tüm hücrelerde ve diğer ikizin vücudundaki hücrelerin yüzde 20’sinde mutasyon bulunduğunda ikizleri bulduk. Yani ikizlerden biri, mutasyonun meydana geldiği bu hücrenin soyundan yeni oluşmuştur ve diğeri kısmen bu hücrelerin torunları tarafından oluşturulmuş olduğu anlamına geliyor.

  Tüm bu araştırmalar sonucunda tek yumurta ikizleri çok benzerdir ama mükemmel benzerlik yoktur.

  Yazan: Bilge KAPLAN

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  Kaynak****

  YouTube Kanalımız

  Bilge Kaplan (Gümüş Yazar)
  1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: