Tek Yumurta İkizlerinde Epigenetik İşaret Var

Tek yumurta ikizleri, döllenmiş yumurtanın kısa sürede bölünerek ayrılması sonucunda oluşurlar. Bu bölünmeden dolayı aynı kalıtıma sahip 2 embriyo oluşur. Anne karnında oluşan mutasyonlardan dolayı farklılık oluşsa da bu ikizler ilke olarak birbirlerinin klonlarıdır. Yaygın bir görüşe göre zigotun bu şekilde bölünmesi rastlantısaldır. 

Peki gerçekten de öyle mi?

Amsterdam Hür Üniversitesi’nden Jenny von Dongen ve çalışma arkadaşları bu konu hakkında kuşku uyandırıcı bir keşif buldular. Ekip tek yumurta ikizlerinde epigenetik bir işaret keşfettiler. Bu işaret tek yumurta ikizlerini, çift yumurta ikizlerinden ayırdığı gibi normal kardeşlerden hatta tek çocukları olan ailelerden de ayırıyor. 

Tek Yumurta İkizlerinde Epigenetik İşaret Var

Araştırmada çevresinde metil uzantı motifleri, 4 binden fazla tek ve çift yumurta ikizlerinin DNA’sıyla karşılaştırıldı. Analiz edilen sonuçlara göre tek yumurta ikizlerinin kalıtımındaki 834 noktada, yalnız bu grup için tipik metilleşme bulunuyor. Bu yerlerin %60’ında ekler eksik, geriye kalan kısmın neredeyse tamamında tek yumurta ikizlerinde metil ekler bulunuyor. Bu işaretler tek yumurta ikizlerinin kan, tükrük örneklerinde olduğu gibi beyin dokularında da tespit edilebiliyor. 

Bu işaretlerin kalıcı olup olmadığını öğrenmek isteyen ekip tek yumurta ikizlerinden 5 yılda bir aldıkları tükürük örneklerini incelediler. Bir çok epigenetik işaret yaşam süresince çevresel faktörlerden etkilenerek değişmesine rağmen, bu ikiz epigenetik işaret değişmemektedir. Tek yumurta ikizlerindeki tipik olan metileşme kalıcı. Bilim insanları bu fenomene ait bit biyolojik işareti ilk kez keşfetmiş oldular. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here