Teorik Fizik ve Astrofizikçi Stephen Hawking’in Ünlü Sözleri

Teorik Fizik ve Astrofizikçi Stephen Hawking’in Ünlü Sözleri

Stephen Hawking / İngiliz fizikçi, kozmolog, astronom, teorisyen ve yazar

“Hayatım boyunca büyük sorularla yüzleşmekten büyük zevk aldım ve onlara bilimsel yanıtlar vermeye çabaladım. Belki de bu yüzden Madonna’nın seks üzerine yazdığı kitaplardan daha çok kitap sattım fizik üzerine.”

Biz sıradan ortalama bir yıldızı olan ufak bir gezegendeki gelişmiş maymun türleriyiz. Ancak evreni anlayabiliyoruz. İşte bu bizi çok özel kılıyor.

Zaman benim saplantım. Bir zaman makinem olsa en parlak dönemindeki Marilyn Monroe’yu ziyaret etmek veya teleskobunu göğe çevirdiği bir zamanda çat kapı Galileo’ya uğramak isterdim. Belki de bütün kozmik hikayenin nasıl son bulacağını görmek için zamanın sonuna giderdim.

Belli ki tanrı yalnızca zar atmakla kalmıyor, ayrıca gözleri kapalı oynuyor ve ara sıra da zarları görülemeyecek yerlere atıyor.”

Milyonlarca yıl insan türü hayvanlar gibi yaşadı. Ancak sonra bir şey oldu tüm hayal gücümüzü ortaya çıkaran. Konuşmayı ve dinlemeyi öğrendik. Konuşma fikirlerin iletişimini sağladı, insanlığın birlikte çalışıp imkansız şeyler başarmasını da. İnsan türünün en büyük kazanımları konuşma ile geldi, ve en büyük hataları konuşmamaktan. En büyük umutlarımız gelecekle birlikte gerçek oluyor. Teknoloji kullanımı ile, imkanlar sınırsız. Sadece konuşuyor olduğumuzdan emin olmamız gerek.”

500 yıl sonra Mars gezegeninin kendine ait dili, mutfak kültürü ve parası olacaktır.”

8 Ocak 1942’de, Galileo’nun tam 300’üncü ölüm yıldönümünde doğdum. Ancak tahminimce 2000 diğer bebek de benimle aynı gün doğdu. Onlardan herhangi birinin astronomiye merak sarıp sarmadığını bilemiyorum… Ayaklarınıza değil, gökyüzüne bakın. Gördüğünüz şeylerin mantığını anlamaya çalışın. Evren’in neden var olduğunu düşünün. Meraklı olun.”

Stephen Hawking / İngiliz fizikçi, kozmolog, astronom, teorisyen ve yazar – Teorik Fizik Ve Astrofizikçi Stephen Hawking’in Ünlü Sözleri.

Teorik Fizik Ve Astrofizikçi Stephen Hawking’in Ünlü Sözleri.

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Albert Einstein’ın Unutulmayan Sözleri

Yazan: İ. Kaya

Düzenleyen: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

2 geri izleme / bildirim

  1. Evren Durağan Mı Yoksa Genişliyor Mu? | Çılgın Fizikçiler ve B. İ.
  2. Haftanın Film Önerileri: Her Şeyin Teorisi, Geliş ve Zamanın Ötesinde |

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*