10 Yaşındaki Bir Çocuğun Bulduğu Molekül: Tetranitratoksikarbon

ABD’nin Kansas eyaletinde yaşayan 10 yaşındaki 5. sınıf öğrencisi Clara Lazen fen bilgisi dersinde şans eseri tetranitratoksikarbon maddesini buldu.

Tetranitratoksikarbonu 10 Yaşındaki Bir Öğrenci Buldu | TÜBİTAK Bilim Genç

ABD’nin Kansas eyaletinde yaşayan 10 yaşındaki 5. Sınıf öğrencisi Clara Lazen, fen bilgisi dersinde tesadüfen bir molekülü keşfetti.

Fen bilgisi dersinde oksijen, nitrojen ve karbon atomları içeren top ve çubuklardan oluşan basit modelleri sınıfa dağıtan fen bilgisi öğretmeni Kenneth Boehr, Clara’nın karmaşık bir şekilde birleştirdiği bir molekül modelini gördü.

Kenneth Boehr’in tüm dikkati Lazen’in basit modelleri birleştirerek yaptığı karmaşık modeldeydi. Boehr, bu yapının gerçek hayatta sentezlenebilecek bir molekül olup olmadığını çok merak etti. Bunu öğrenmek için Humbolt Eyalet Üniversitesi’nde görev yapan Kimya Profesörü arkadaşı Robert Zoellnar’a sordu.

Zoellnar bu yapının tamamen yeni ve kimyasal olarak sentezinin mümkün olduğunu söyledi. Kimyasal formülü başka bir molekülünki ile aynı olsa da atomların farklı bir biçimde bir araya gelmesi Clara’nın molekülünün yeni olarak isimlendirilmesini sağlıyor.

10 yaşındaki çocuklar kazara yeni bir molekül keşfetti - ırkilata

Doğada bulunmayan tetranitratoksikarbon maddesi laboratuvar ortamında sentezlenebilir.  Tetranitratoksikarbon, adlandırıldığı gibi nitrogliserinle aynı atom kombinasyonuna sahiptir. Mükemmel seviyede enerji topladığından dolayı eğer sentezlenirse çok büyük sonuçlar ortaya çıkarabilecek bir bomba olacağı belirtiliyor.

Yapılan araştırmalara göre Lazen’in bulduğu bu molekül patlayıcıdan enerji depolamaya kadar bir çok alanda kullanılabiliyor.

Tetranitratoksikarbon | Bunu Biliyor muydunuz ?

Kimya Profesörü Robert Zoellnar bu molekülü riskli olduğunu düşündüğünden dolayı laboratuvarda sentezmelemedi. Fakat tetranitratoksikarbonun kimyasal yapısını içeren bir makale yazdı ve henüz 10 yaşındaki Clara da bu bilimsel makalenin eş yazarı oldu.

Daha sonra yapılan röportajda fen bilgisi öğretmeni Boehr bu yeni buluşun okuldaki öğrenciler üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirtiyor. Öğrenciler fen bilimine özelliklede kimya alanına ilgi duymaya başladıklarını söylüyor. Clara’nın ise bu molekül keşfinden sonra biyoloji ve tıbba ilgisinin arttığını belirtiyor.

Clara’nın bulduğu maddenin patlayıcılardan, enerji depolamaya kadar birçok alanda kullanılabileceği öngörülüyor.

Tetranitratoksikarbon Özellikleri

Tetranitratoksikarbon aşağıdakilerden oluşur: oksijenazot, ve karbonmoleküler yapı C (CO3N)4. Oksijen açısından zengin formülü, özellikle pozitif oksijen dengesi, herhangi bir harici gerektirmediği anlamına gelir oksitleyici tam oksidasyona uğramak ve dolayısıyla patlayıcı diğer yüksek enerji özelliklerine sahip olabilir. Bununla birlikte, pratik kullanım için termal olarak çok kararsız olması beklenmektedir.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynak ve Refranslar

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here