Thomas Young Kimdir?

13 Haziran 1773’te Milverton, Somerset’de doğdu. 16 yaşında Latince ve Yunancayı öğrenmiş, Fransızca, İtalyanca, İbranice, Almanca, Keldanice, Süryanice, Sümerce, Arapça, Farsça, Türkçe gibi dillerle de ilgilendi. 1792’de Londra’ya, 1794’te Edinburg’a gitti. 1795’te Almanya’da Göttingen Üniversitesi’ne başladı ve bir yıl sonra fizik doktorasını aldı. 1797’de Emmanuel College’da çalışmaya başladı. 1799 yılında Londra’da kendi muayenesinde doktor olarak çalışmaya başladı. İlk makalelerini doktorlukla ilgili olarak yayınladı. Daha sonra Londra’daki Royal Institution’da doğabilimleri profesörlüğüne getirildi ancak 1803’te görevinden ayrıldı. 1811’de St.George Hastanesi hekimliğine atanan Young, 1829’da ölene kadar bu görevde kaldı.

Bilimsel Çalışmaları

Thomas Young Kimdir?

En önemli çalışmalarından olan çift yarık deneyi, ışığın dalga özelliğini göstermiştir. Deney iki paralel yarıktan oluşan levha, bir ışık kaynağı ve ışığın görülebileceği bir ekrandan oluşur. Işık levha yarıklarından geçerek karşı ekranda girişim deseni oluşturur. Orjinal deneyde Young iki iğne deliğinden geçen güneş ışığını kullanmıştır. 1961’de ise Clauss Jönsson parçacık özelliğine uyan elektronları kullanarak deneyi tekrarladı. Ancak parçacık özellikli elektronlarda dalga gibi davranarak girişim deseni oluşturdu. Bu oldukça tuhaf olan durumda, ilk olarak elektronların topluca gönderildiklerinden kaynaklandığı düşünüldü.

 

Elektronları tek tek göndermeyi deneselerde sonuç değişmedi. Daha sonra bilim insanları sistemi gözlemlemek için bir dedektör eklediler ve işler daha da tuhaflaşmaya başladı. Elektronlar bu kez tam olması gerektiği gibi parçacık özelliğinde davranarak karşı ekranda iki sütun oluşturdular. Deney daha sonra dedektörlü ve dedektörsüz olarak çok kez tekrarlandı. Ancak sonuçlar değişmedi. Daha sonra bu deney sonuçlarına Niels Bohr öncülüğünde birçok yorum (Kopenhag Yorumu) getirildi. Ancak daha sonraları birçok fizikçi bu yoruma karşı çıkarak farklı açıklamalar getirdiler (Çoklu Evrenler Yorumu, De Broglie-Bohm Yorumu, Kuantum Uyumsuzlaşma Yorumu). Fakat bugün en çok kabul gören yorum Kopenhag Yorumu’dur. (Bu yorumlar daha sonra detaylı işlenecektir.)

Başka çalışmaları da, Astigmatizm’i ilk tanımlayan oldu. 1804’te yüzey gerilimi ilkesinde kılcal fenomen teorisini (Young-Laplace denklemi) geliştirdi. Tıp alanında Kalp ve Damar Fonksiyonları üzerine verdiği konferansta Fizyolojide hermodinamikler için önemli bir katkıda bulundu. Dilbilim alanında Britannica Ansiklopedisi için yazdığı ^Diller^ makalesinde 400 dili gramer ve sözcük bakımından karşılaştırmıştır. Mısır hiyeroglif alfabesi için de çalışmaları bulunur. Müzik dalında ise Young Akordu adında müzik aletlerinin ayarlanması için bir yöntemi bulunur.

Yazan: Buse Hatun ALDAĞ

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here