Tip 1 Diyabet Ve Beyin Hasarı

Diyabet, sinirlere veya kan damarlarına zarar vererek beyninizi etkileyebilir.

Tip 1 Diyabet Ve Beyin Hasarı

Yeni çalışma, Tip 1 diyabetin beyinde neden olduğu hasarın gençler için geri dönüşümlü olabileceğini düşündürmektedir.

Nature Communications dergisinde yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre , kan şekeri seviyelerini sıkı bir şekilde kontrol eden Tip 1 diyabetli gençler, hastalığın beyin üzerindeki zararlı etkilerini azaltabilirler; bu etkiler, daha küçük çocuklarda bile görülmüştür. Sonuçlar, geliştirilmiş glikoz kontrolünün aslında Tip 1 diyabetli gençlerde beyin yapısını ve işlevini geliştirebileceğini ve araştırmacılara göre onları diyabetik olmayan meslektaşlarına yaklaştırabileceğini gösteriyor.

Makalenin kıdemli yazarı ve eş-baş araştırmacı Nelly Mauras: ”Bu sonuçlar, gelişmekte olan beyine Tip 1 diyabetin verdiği zararın sıkı glikoz kontrolü ile geri döndürülebileceğine dair umut veriyor” dedi. Otomatik bir hibrit kapalı devre sistemin (sürekli bir glikoz monitörüne bağlı bir insülin verme sistemi) kullanılması, daha iyi kan şekeri konsantrasyonları ile ilişkilendirildi ve bu çalışmamızda beyin yapısı ve bilişte ölçülebilir farklılıklara çevrildi.

Çalışma, beş merkezli Çocuklarda Diyabet Araştırma Ağı (DirecNet) aracılığıyla yürütüldü. Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen DirecNet, diyabetli ve diyabetsiz çocuklardan oluşan bir kohort hakkında yaklaşık sekiz yıllık boylamsal verileri içerir. DirecNet’ten yapılan araştırmalar, diyabetli çocukların ve gençlerin beyinlerinde normal IQ’dan daha düşük böyle etkiler de dahil olmak üzere olumsuz değişikliklerden yüksek kan şekeri düzeylerinin sorumlu olduğu olgusunu güçlendirmiştir.

Mauras ve DirecNet araştırmacıları, sekiz yaşından önce Tip 1 diyabet teşhisi konan ve insülin tedavisi gören 14 ila 17 yaşları arasındaki 42 genç ile araştırma yaptı. Gençler rastgele iki gruptan birine ayrıldı – biri hibrit kapalı devre insülin verme sistemi kullanan ve diğeri standart diyabet bakımı alan. Araştırmacılar, altı aylık çalışma döneminden önce ve sonra tüm katılımcılarla bilişsel değerlendirmeler ve çok modlu beyin görüntülemeleri gerçekleştirdi.

Düzgün ve sürekli kullanılan bir hibrit kapalı döngü insülin dağıtım sistemi, kan şekerinin sağlıklı bir aralıkta olduğu süreyi artırabilir. Özellikle hipogliseminin erken belirtilerinin saptanması ve tedavisinin daha zor olduğu uyku sırasında kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Sistem, cilt altındaki bir sensör aracılığıyla her beş dakikada bir kan şekerini ölçmek için kapalı bir glikoz monitörü (CGM) kullanır. CGM, en son CGM okumasına göre insülin miktarını ayarlayan bir insülin pompasına kablosuz olarak bağlanır.

Kapalı döngü glikoz kontrol sistemini kullanan katılımcılar, normal ergen beyin gelişimini gösteren temel beyin ölçümlerinde standart bakım grubundan önemli ölçüde daha fazla gelişme gösterdi – başka bir deyişle, sonuçları diyabetsiz gençlerinkine daha yakındı. Kapalı döngü grubu ayrıca normal ergen beyin gelişimi ile daha uyumlu olarak daha yüksek bilişsel (IQ) sonuçlar ve fonksiyonel beyin aktivitesi gösterdi.

Çalışmanın baş araştırmacısı Howard C. Robbins Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Profesörü ve Stanford’da bir radyoloji profesörü Allan Reiss: ”Tip 1 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin daha iyi kontrolünün bir dizi biyolojik sistemdeki (örneğin böbrek, gözler, sinirler, kan damarları) hasarı önleyebileceğini veya azaltabileceğini bir süredir biliyoruz. Yeni araştırmamız, Tip 1 diyabetli çocuklarda kan şekeri seviyelerinin daha iyi kontrolünün, olgunlaşan beyindeki hasarı potansiyel olarak azaltabileceğini ve beyin gelişimi ve işlevinde de ölçülebilir iyileştirmelere yol açabileceğini vurgulamak için diğer çalışmalarla birleşiyor” dedi.

Tip 1 diyabet, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla pankreastaki insülin üreten hücreleri yok ettiği otoimmün bir hastalıktır. Nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır ve şu anda tedavisi yoktur. ABD’de tahminen 244.000 çocuk ve ergen bu duruma sahiptir ve bu durum bazen hızla gelişen veya yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu çalışma, katı kan şekeri kontrolünün körlük, böbrek yetmezliği ve amputasyonlar gibi daha düşük diyabet komplikasyon oranlarına yol açtığını gösteren önceki araştırmalara dayanmaktadır.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak

Daha İyi Kan Şekeri Kontrolü Diyabetle İlgili Beyin Hasarını Tersine Çevirebilir. Scitechdaily, 22 Eylül 2022.

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*