Travma Travmayı mı Getiriyor? Birleşik veya Kümülatif Travmalar Sorunu

Travma Travmayı mı Getiriyor? Birleşik veya Kümülatif Travmalar Sorunu

Bir çok çalışma, kişiler arası travma kurbanlarının ayrıca diğer kişiler arası travmalara da maruz kalma riskinin istatistiki olarak daha yüksek olduğunu göstermektedir.

“Yeniden kurban durumuna düşürülme” olarak tanımlanan durum için bu özellikle geçerlidir. Çocuklukta istismar yaşamış olanların ergenlikte ve yetişkinlikte tekrar travma yaşamaları daha olasıdır. Ayrıca bir çok klinisyen bazı danışanların yetişkin travmalarından normalde paylarına düşenden daha fazlasını aldıklarını fark etmişlerdir.

Çevresel, sosyal ve davranışsal konular kişinin tekrar tekrar kurban durumuna düşürülme olasılığını artırıyor gibi görünmektedir.

Hem çocukluk hem de yetişkinlikteki travmalar psikolojik güçlüklere yol açabildiğinden yetişkin, kişiler arası travma mağdurunun güncel belirtiler dizisi (symptomatology) şunları ifade ediyor olabilir:

1. Çocukluk travmasının yetişkinliğe kadar devam eden etkileri.

2. Daha yakın dönemdeki cinsel veya fiziksel saldırıların etkileri.

3. Çocukluk travmasının ve yetişkinlikteki yaşanan saldırıların kümülatif etkileri. (örneğin hem çocukluk hem de yetişkinlikteki travmatik deneyimlerin flashbackler (geçmişe dönüş) şeklinde tekrar tekrar canlanması)

4. Çocukluk travması ile yetişkinlikte yaşanan saldırının şiddetlendiricisi şekilde birbirini etkilemesi, özellikle örneğin bir yetişkinlik travması a şiddetli, gerilemiş halde (regressed), disosiye veya kendine zarar veren şekilde tepkiler gösterilmesi.

Travma Travmayı mı Getiriyor? Birleşik veya Kümülatif Travmalar Sorunu

Farklı travmalar arasındaki ilişkiler karmaşık olabilir. Daha sonra yaşanan bu travmalar daha fazla travma (çoklu travma) ve sonuçta potansiyel olarak daha karmaşık ruh sağlığı sorunlarına (çoklu belirtiler) yol açabilir.

Çocuklukta istismar veya ihmal ergenlik ve yetişkinlikte çeşitli belirtilere ve uyum bozukluklarına yol açabilir. Örneğin madde kötüye kullanımı, evden kaçma, rastgele cinsel davranışlar, bağlanma sorunları, disosiyasyon (kendine yabancılaşma) ve inkar sebebiyle tehlikenin farkındalığının azalması ki bunlar daha sonra kişiler arası travma yaşama olasılığını artırır.

Yazan: Gözde ADIYAMAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Gözde Adıyaman
25 ocak 97 İstanbul doğumlu. Liseyi ve üniversiteyi İstanbulda okudu. Psikoloji mezunu. Şuan 2. Üniversite olarak felsefe bölümüne başladı. Klinik psikoloji ve adli psikoloji alanlarında yüksek lisans hedefliyor. Sanat bilim felsefe ilgi alanları.

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: