Tuhaf Kur Yapma Ritüelleri

0
37

Garip Aşk: Gerçekten Tuhaf Kur Yapma Ritüelleri Olan Hayvanlar

Çoğu hayvan için kur yapmak, artan kişisel riskle birlikte gelir. Bir erkeğin gösterişli gösterileri, bir dişinin dikkatini çekerken, yakındaki yırtıcıları da çekebilir ve erkek rakipler arasındaki kavgalar, aynı zamanda bir ceset sayımı olan bir randevu gecesi ile sonuçlanabilir. Bazı durumlarda, yamyam bir dişinin sevgisini kazanmak, erkeği cinsel ilişki sonrası menünün en üstüne yerleştirir.

Hayvanların sergilediği kur yapma davranışlarının çoğu bize garip gelebilir, ancak ne kadar tuhaf ve riskli olsalar da hedef kitleleri için gayet iyi işliyorlar. İşte hayvanlar alemindeki alışılmadık ve aşırı kur yapma ritüellerine birkaç örnek. 

Vahşi doğada çiftleşme, dev pandalar için zaman alıcı bir çabadır.
Garip Aşk: Gerçekten Tuhaf Kur Yapma Ritüelleri Olan Hayvanlar

Pandaların ( Ailuropoda melanoleuca ) esaret altında çiftleşmeleri herkesin bildiği gibi zordur. Çiftleşme vahşi doğada piknik değil, tamamen farklı nedenlerle. Dev pandaların vahşi doğada yakınlaştığı ilk görüntüde, Çin’deki film yapımcıları yaşlı bir erkek ve daha genç bir rakibin, yerden yüksekte bir ağaçta aynı dişiye kur yaptığını kaydetti.

Erkekler, genç panda geri çekilene kadar gergin bir soğukluk yaşadı. Ama dişi çiftleşmeye hazır değildi; dişi alçaldığında yaşlı erkekle savaştı ve kaçtı. İki erkek onu haftalarca takip etti, taliplerden biri ayrılana ve dişi genç adamla çiftleşmeye hazır olana kadar birbirlerine hırladılar. Dişi “rehine” alma da dahil olmak üzere bu uzun süreli erkek rekabetinin dişi yumurtlamayı tetiklemesi olasıdır.

Zürafalar İdrar Testi İle Doğurganlığı Belirliyor
Garip Aşk: Gerçekten Tuhaf Kur Yapma Ritüelleri Olan Hayvanlar

Bir erkek zürafa, dişi idrar yapmaya başladığında dudak kıvıran flehmen tepkisine başlar. Erkek zürafalar, işi yapabilmeleri için çok fazla çiş tatmaları gerekir. Bunun nedeni, erkek zürafaların dişilerin doğurgan olup olmadığını anlamalarının tek yolunun, kadının idrarında belirli feromonların bulunup bulunmadığını belirlemektir.

Daha sonra erkek zürafa, üst dudağını geriye doğru kıvırarak ve burun deliklerinden nefes alarak, potansiyel partnerinin çişini koklamak için damağının üzerindeki hassas vomeronazal organını kullanarak bir “flehmen tepkisi” gerçekleştirir. Diğer hayvanlar da çiftleşirken çiş kokusu alırlar, ancak genellikle dişi, erkeğin koklaması için yere işer. Zürafanın durumunda, bu şekilde yapmak için çok uzunlar.

Erkek Kara Dullar ‘Twerk’ Yapabiliyorr
Garip Aşk: Gerçekten Tuhaf Kur Yapma Ritüelleri Olan Hayvanlar

Kara dul ( Latrodectus Hesperus ) dişileri, erkeklerin yaklaşık iki katı kadar büyüktür, bu nedenle daha küçük talipler, bir dişinin ağına yaklaşırken bazı önlemler almak zorundadır, av sanılıp çiftleşme başlamadan önce yenmemeleri için. Erkekler güçlü sağrı sallayarak dişiye varlıklarını bildirerek güvende kalırlar. Bir erkek bir dişinin ağına adım attığında, ipek iplikler boyunca ilerleyen sinyaller göndererek karnını titretir. Bu titreşimlerle av değil de eş olmak istediklerini gösteriyorlar.

Sevgilisine Şarkı Söyleyen Fareler
Garip Aşk: Gerçekten Tuhaf Kur Yapma Ritüelleri Olan Hayvanlar

Bir eşi etkilemek isteyen erkek fareler, ultrasonik aralıkta ses çıkaran benzersiz yüksek perdeli şarkılar söylerler. Bu şarkılar normal iletişimden büyük ölçüde farklı olan bu ıslık seslerini, nefes borusu ve gırtlakta bir tür geri besleme hava akışı döngüsü oluşturarak üretiyorlar. Bilim adamları, farelerin ses çıkarırken gırtlaklarının saniyede 100.000 kare yakalayan yüksek hızlı videosunu çekerek mekanizmayı keşfettiler.

Bu teknik ne kadar etkileyici olsa da, dişi fareler hangi şarkıları sevdikleri konusunda seçicidir.

Balon Balığının (Kirpi Balığı) Kuma Yaptığı Gizemli Halkalar
Garip Aşk: Gerçekten Tuhaf Kur Yapma Ritüelleri Olan Hayvanlar

Japonya yakınlarındaki okyanus tabanında çapı yaklaşık 2,1 metre olan “gizemli halkaların” yalnızca 5 inç (12,7 santimetre) uzunluğundaki bir balık tarafından yapıldığı keşfedildi. Karmaşık simetrik desenler ilk olarak 1995’te ve 2013’te dalgıçlar tarafından fark edilmişti. Araştırmacılar onları neyin yarattığını açıkladı: Aklında çiftleşme olan bir kirpi balığı türü yapmıştı bu esrarengiz görüntüyü.

Erkekler, yedi ila dokuz gün süren bir işlem olan dikkat çekici derecede karmaşık sırtları ve vadileri yontmak için yüzgeçlerini çırparak deniz tabanı boyunca yüzerler ve ardından bunları kabuk parçaları ve tortu ile süslerler. İlgilenen dişiler döllendikten sonra merkezdeki yuva yerine yumurtalarını bırakırlar. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Strange love: 13 animals with truly weird courtship rituals, 14.02.2023, Live Science

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz