Tüm Teorilere Meydan Okuyan “Yasak Gezegen” Keşfedildi

Tüm Teorilere Meydan Okuyan “Yasak Gezegen” Keşfedildi

Devasa bir gaz devi gezegenin, kırmızı cüce bir yıldızın (TOI-5205) yörüngesinde dolandığı karmaşık bir yıldız sistemi keşfedildi.

Carnegie Bilimler Enstitüsünden Shubham Kanodia ve çalışma arkadaşları anlaşılmadık bir gezegenden sistemi keşfettiklerini duyurdular. TOI-5205 isimli küçük kırmızı cüce yıldızın etrafında dolanan büyük gaz devinin hareketinin beklentinin çok dışında olduğu belirtildi. Keşif, The Astronomical Journal’ da yayınlandı.

Bilinen gezegen oluşum teorilere göre TOI-5205b isimli gezegenin olmaması gerekiyordu. Bu yüzden bu gezegene “Yasa Gezegen” ismi verildi. Sistemdeki yıldız her ne kadar cüce yıldız olarak anılsa da, Jüpiter’in 4 katı büyüklüğünde. Fakat yıldız Güneş’ten daha küçük ve daha soğuk.

Bu tür yıldızlar galaksimiz Samanyolu’nda bolca bulunduğu biliniyor. Küçük boyutlarından dolayı bu yıldızlar, Güneş’in yaklaşık yarısı sıcaklığında ve daha kırmızı renkte. Parlaklıkları da daha düşük olduğu gibi ömürleri de daha uzun süreli.

Kırmızı cüce yıldızlar, diğer yaldızlara göre ortalama daha fazla gezegene sahiptir. Fakat bu yıldızlar gaz devi gezegenlere sahip olmalarına imkan sağlamıyor. Bu yüzden keşfedilen “Yasak Gezegen” bilinen tüm teorilere meydan okuyor.

Keşfedilen yeni gezegen TOI-5205b’ ilk olarak NASA’nın Transiting Explanet Survey Satellite’ı (TESS) tarafından potansiyel bir gezegen olarak belirlenmiş, Carnegie’deki ekip tarafından gezegen olarak tanımlanmıştır.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Astronomers Discover Bizarre “Forbidden” Planet That Should Not Exist, 25.02.2023, SciTech Daily

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*