Türkiye Astronomi Alanında Neden Yavaş İlerliyor?

NASA JAMES WEBB UZAY TELESKOBU/FLİCKR (CC BY 2.0)

Türkiye Astronomi Alanında Neden Yavaş İlerliyor?

Benim fikrimce biz astronomi konusunda yavaş ilerliyoruz. Bir insana yani herhangi gence ya da yaşlıya “Astronomi nedir?” diye sorulsa “Burçları bilmiyorum, burç falan mı?” tarzı cevaplar alırsınız. 

NASA JAMES WEBB UZAY TELESKOBU/FLİCKR (CC BY 2.0) – Türkiye Astronomi Alanında Neden Yavaş İlerliyor?

Her kim olursa olsun bu konuda herkesin az da olsa bilgisi olması gerekir meselâ, Astronomi ve Astrolojinin  farkının artık bilinmesi gerek ya da kendi ülkemizin uzaya gönderdiği uyduların bilinmesi gerek. Ama ilk önce insanların bu konuda değişmesi gerek  mesela, meydanlarda küçük şehir ilçelerde Astronomi günü yapılması bu konuda bilgi veren bir çok seminerler yapılması bunlar hiç yok demiyorum tabi ki var ama küçük bir kitlesi var daha çok sıklıkla yapılması gerek daha çok kitleye dokunması gerek. Daha çok gence ulaşıp yaymamız gerek Astronomiyi.  Meydanlara teleskoplar konulup bi fark yapılmalı.

Gözlemleyerek deneyerek yapılmalı.  bu alanı okuyanların iş imkanları artırılmalı. Türkiye olarak hiç bir sey yapmıyor değiliz uzaya çıkıcak ilk türkün belirlenmesi, geçmişte Türklerin yaptığı Astronomik gelişmeler de var tabi ki ama Rusya 1961 yılında uzaya ilk insanı gönderirken biz neden 2023 de göndermeyi planlıyoruz. Veya  SSBC Tarafından Uzaya gönderilen ilk yapay  Uydu Sputnik-1 4 Ekim 1957 de gönderildi. Türkiyenin İlk Uydusu Türksat 1A 1994 yılında gönderilmiştir anlatmak istediğim   biz niye bunları önceden yapamıyoruz. Bu alanla ilgili Bilgiler Veren Bir sürü hesap var Dr. Selçuk Topal gibi YouTube kanalında bir sürü soruların cevabı var. Bu Alanla ilgili Kitap önerileri Astronomi anlamında gelişmeler veya Ethem Derman ve daha bir çoğu ve bu hesapları sıkı takip ederseniz seminerler de veriliyor. Ve kitapları da bulunmakta astronomiyle ilgili yavaş yavaş da olsa bu alanda bir yerlere gelmeye başlıyoruz düşüncelerimizi değiştirmeye çalışıyoruz gelecekte daha sağlıklı ve ülkemizi daha da ileriye götürmek için düşünce yapımızı değiştirmeli ve Yeniliklere açık olmalıyız ilerde iyi yerlere gelmeye inanmalı çalışmalıyız.

Kendimizi kendimiz yenilemeliyiz bundan kastım Bol Bol araştırma yapmalı, Okumalı yani geride kalmamayı yeni düşüncelere açık olup Tartışmalı bi konu hakkında ki düşüncelerini sorularını açık açık yöneltmeli  soruların cevaplarını öğrenmek için okumayı araştırma yapmayı ve değişimin en başını kendimizden başlayarak yapabiliriz ilk başta kendimizi yenileyip sonra diğer insanların yenilenmesi için yardım etmeliyiz.

İzleyebileceğiniz video:

Yazan: Sude MANAV

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*