Üç Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır?

1.) 3D YAZICI NEDİR?

Bilgisayar ortamında tasarlanmış nesneleri elle tutulabilir katı hale getirmeye yarayan aletlere 3 boyutlu yazıcı denir. İhtiyaç duyduğumuz herhangi bir nesneyi basabilir. 3 boyutlu yazıcılar ile kendi evinizde kendi üretiminiz olan bir maddeyi oluşturabilirsiniz. Üstelik bu ürün gerçek bir nesne olmak zorunda değil.  3 boyutlu yazıcılar bilgisayar ortamındaki hayal edebileceğimiz nesneleri gerçek hayatın bize sunmasıdır.  Yani kısaca üç boyutlu yazıcı 3 boyutlu nesneler üretmemize yarayan büyük bir teknolojik gelişmedir.

Üç Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır?

2.) 3D YAZICI TARİHÇESİ

Bu teknoloji her ne kadar yeni görünse de aslında tarihi eskilere dayanıyor. Bu yazıcı için ilk patent başvurusu 1980 yılında Japon Dr. Hideo Kodama tarafından yapılmıştır. Bu yazıcı ultraviyole ışınını bir tablaya düşürür ve tabladaki reçine sertleşerek sıvı formdan katı forma geçer. Fakat bazı maddi zorluklar nedeniyle bu patent başvurusu tamamlanamamıştır. 

Tam 4 sene sonra Jean Claud Andre aynı şekilde patent başvurusu yapmıştır. Kendisi geometrik şekiller üzerinde çalışıyordu ve bu şekilleri 3 boyutlu bir şekilde yapmayı aklına getirdi. 2 sene boyunca 2 arkadaşıyla birlikte çalıştılar. Ancak başvuruyu ve buluşu tamamlayacak imkânlar bulamadığından patenti alamıyordu. 3D yazıcının mucidi olan Chuck Hull Jean’dan tam 3 hafta sonra patent başvurusu yapıyor. Lazerin hammaddeyi işleyebilme kabiliyetini buldu ve patenti aldı. Bu yazıcılar SLA tipli yazıcılardı. Ama 1988 de SLS tipli yazıcılar ortaya çıkıyor. Bunun patentini alan kişi ise Carl Dechard’tır. SLS ile SLA tipli yazıcılar biraz benzerlik gösterse de aslında farklı yazıcılardır. Benzerlikleri ikisinin lazer olanağıyla çalışabiliyor olması. Farkları ise SLA tipli yazıcılar reçinelerinde yalnızca sıvı bulundurabilirken, SLS tipli yazıcılarda plastik, toz vb. maddeler bulunabiliyor olmasıdır. Günümüzün son 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ise 1992 de FDA tipli yazıcılardır. Bu yazıcıyı bulan ise Scott Crump’tır. Bu yazıcılar kullandığı malzemeler ve yapısı ile diğer yazıcılardan ayrılıyor. Hammaddeler yazıcı içinde yüksek sıcaklıkta eritildikten sonra bir tablaya serilerek soğutulması bekleniyor. Ortaya katmanlar halinde plastikten oluşan bir madde çıkıyor.

3.) 3D YAZICILAR NASIL ÇALIŞIR?

Öncelikle tasarım programları ile (3 boyutlu) üretilecek ürünün modellenmesi gerekir. Ardından bu modelleme 3D baskıya gönderilir. Baskı işleminde ürünler katman katman basılarak ve bu katmanlar üst üste getirilerek oluşur. Böylece istediğimiz ürünü elde etmiş oluruz fakat son bir aşama daha vardır. Üretilen nesneler boyutsal açıdan hatalı olabilir. Bu yüzden son bir işlem olarak yüzey iyileştirme yapılır. Yüzey iyileştirme ve temizleme ile ürün son noktaya getirilir. 3D yazıcılar belirtiğimiz gibi birçok teknoloji kullanılabilir ama en çok tercih edileni FDA tipleridir. Aralarındaki farklılıklar ise katmanların nasıl oluşturulduğuyla ilgilidir.

4.) 3D YAZICIARLA NELER YAPABİLİRİZ?

3 boyutlu yazıcılarla yapılabilecek şeyler sınırsızdır. Örnek olarak ürün prototipleri veya ev eşyaları bunlara basit örneklerdir. Günümüzde çikolata basan 3D yazıcılarda mevcut. NASA ise astronotların ihtiyacı olan malzemeleri uzaydaki bir 3D yazıcısıyla hallediyor. Ünlü spor markaları son dönemde ürettikleri ayakkabıların tabanlarını 3D yazıcı kullanarak oluşturuyorlar.  Böylece yüksek maliyet ve hız sorunu ortadan kalkıyor. Şimdi biraz daha ileri gidelim. 3D baskıyla organ yapımı. Bu kulağa çok mükemmel geliyor. Şu an çok nadir olarak yapılsa da bazı organlar üretilebilmiş. Bu da ileride organ yetmezliği veya organ nakli gibi konularda sorunların kalmayacağı anlamına geliyor. Ayrıca 3D yazıcılar fiziksel engellere de çözüm üretiyor. Eli veya bileği olmayan insanlar için “Robot Eli” uygulaması ile 3 boyutlu protezler elde ediliyor. Ve maliyetleri oldukça düşük. Bu yazıcılar ile giysi üretimi de mümkün. Anılarımızı ise artık 2 boyutlu fotoğraflar yerine 3 boyutlu figürler yer alacak. Son olarak bu 3 boyutlu yazıcılar ile ev tasarlamak da mümkün. Kendi evimizi kendimiz yapabiliriz.

5.) 3D YAZICILAR VE SAĞLIK

3D yazıcılar bize inanılmaz derecede katkı sağlasa da biraz zararlarından söz edelim. Öncelikle bu yazıcıların bazı yerlerde ihtiyacı karşılamaktan öte bir hobi haline gelmiş ve halka kadar inebilmiştir. Fakat bilim insanları bu yazıcı kullanıldığı anda ortaya çıkan partiküllerin akciğerlere zarar verdiğini ispat etmişlerdir. Üretilen maddeler teker teker işlendiği için çok küçük partiküller üretilmektedir. Bunlar ise hava kalitesini önemli ölçüde azaltmaktadır. Aynı zamanda bu yazıcılar çalıştığı anda 200’den fazla kanserojen ve tahriş edici madde ortaya çıkardığı tespit edildi. Ancak bu alanda bilincin artması gerekiyor. Araştırmacılar bu yazıcıların iyi havalandırılmış alanlarda çalışması gerektiğini söylüyor.

Son olarak bu yazıcılarla yapabileceklerimizin ilerleyen dönemlerde sınırsız olabileceği aşikar. İnsanlığın hayatını daha da kolaylaştıracağı da çok açık. Ama tüm insanlık tarafından kullanımı bir felakete dönüşebilir. Bu nedenle bu yazıcıların denetimle kullanımı şart.

Yazan: Hasan SALHİ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Üç Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır?

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here