Daha Fazlası

  Uçaklara Yıldırım Çarpar mı?

  Uçaklara Yıldırım Çarpar mı?

  Dünya da bulunan neredeyse her bölgeye ulaşım için bir numaralı olarak gösterilen ve halk dilinde demir kuşlar olarak bilinen uçaklar yer almaktadır. Uçaklar: alüminyum,  titanyum alaşım,  nikel tabanlı alaşım ve çelik gibi malzemelerden oluşur. Aynı zamanda atmosferin troposfer katmanında uçuş sağlamakta olan motorlu bir hava taşıtıdır.  Peki, ulaşım için tercih oranı bu kadar yüksek olan uçaklara yıldırım çarpma riski var mı ya da bununla ilgili alınan önlemler nelerdir? Soruların cevapları için okumaya devam ediniz.

  Uçaklara Yıldırım Çarpar mı ?

  Yıldırım Nedir ?

  Yıldırım, şiddetli yağmurlar sonucu oluşan elektrik akımını en kısa yoldan gökyüzünden toprağa ulaştırmak için gerçekleştirdiği elektrik boşalımı olarak nitelendirilir. Bahsettiğimiz gibi elektrik akımının en kısa yoldan toprağa ulaşabilmesi için gökyüzünde yer alan bulutlar, kendisinin en yakınında bulunan bölge aracılığıyla elektriği toprağa ulaştırmaya çalışır. Böylece elektrik boşalımı ışık hızında aktarılır.

  Uçaklara Yıldırım Çarpması Durumunda Alınan Önlemler Nelerdir ?

  Uçaklar Dünya’nın birçok yerine ulaşımı sağlamak amacıyla okyanuslar, kıtalar, ülkeler geçerek varması gereken yere ulaşıyor. Bu süreçte doğal olarak hava koşullarının kötü olduğu zamanlar da yer almaktadır. Bundan dolayı yılda en az bir kez, her yolcu uçağı yıldırım ile karşılaşıyor. Yıldırım genellikle uçağın burun kısmına düşer ve en az dirence sahip olan kuyruk ve kanat kısmında çıkar.

  Uçağa Yıldırım Çarpması Esnasında Gerçekleşen Elektrik Boşalımı

  Uçağa yıldırım çarpması esnasında ışık, ses ve türbülans gerçekleşebilir fakat uçaklar, Michael Faraday’ın geliştirdiği faraday kafesi sistemine göre tasarlandığından,  yüksek elektrik akımı yolculara ulaşmadan nötrlenir. Üstelik uçakların dış çeperlerindeki anti statik özelliğe sahip boya sayesinde de elektrostatik yükler dağılım gösterir ve küçük hasarlarla bir milyar voltluk enerjiden uçak ve yolcular kurtulur. Pilotlar böyle durumlarda fırtınanın üstünden veya altından geçemezler. Bulutların yanlarından geçerek yollarına devam etmelidirler. Ayrıca kokpitteki özel hava durumu cihazı sayesinde de hava durumundan yararlanarak yıldırımdan korunabilirler. Fırtınalardan uzak durmak istemeleriyse yıldırımdan çok fırtına içerisindeki türbülansın uçağın sürüşünü zorlaştırmasından kaynaklıdır.

  Yapılan araştırmalara göre en güvenli ulaşım aracı uçaklardır. Kara ve deniz ulaşım yolları hava ulaşımına göre daha yüksek ölüm oranına sahiptir. Aynı zamanda hız, güvenlik, konfor ve en önemlisi de zaman için diğer ulaşım araçlarına göre tercihen ön plandadır.

  Yazan: Beyza ÖZKUNDAKCI

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  Kaynak****

  YouTube Kanalımız

  Beyza Özkundakcı (Bronz Yazar)
  Atakent Anadolu Lisesi'nde öğrenci. Bilime ve teknolojiye meraklı.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: