Uçan Dinozorlar Nasıl Ortaya Çıktı?

Uçan Dinozorlar Nasıl Ortaya Çıktı?

Dinozorlar bir zamanlar sadece yerlerin değil göklerin de efendisiydi. Bilim insanları uçan dinozorların bu özelliği nasıl kazandığını veya ortak atadan mı geldiğini bilmiyorlardı. Bu konu üzerine çalışma yapan Fribourg Üniversitesi’nden Serjoscha Evers ve çalışma arkadaşları Lagerpetidea olarak bilinen sürüngen grubunu incelediler. 

Lagerpetid’ler uçamıyorlardı fakat uçan dinozorlara benzer büyük bir kafatası ve uzun bir boyna sahiptiler. Lagerpetid’ler bir metre boylarındaydı ve uçan dinozorlar gibi iki ayak üzerinde hareket ediyorlardı. İki ayaklı olmaları serbest kalan ellerin başka işlevlerde kullanılabileceği anlamına geliyor. Bu ve bunun gibi özellikler Lagerpetid sürüngeninin uçan dinozorların atası olabileceği fikrini güçlendi. 

El ve pençeler yakından incelendiğinde bu hayvanların kavrayabildiğini hatta ağaçlara tutunabildiğini fark ettiler. Ağaçlara tırmanma yukarıdan bakış kazandırmakla birlikte iç kulağın değişmesi anlamına geliyor. İç kulak denge duysundan sorumludur. Uçan veya havada yaşayan canlıların yüksekliği algılayabilmesi zorunludur. Uçan dinozorlarda da kara hayvanlarından ayıran bu özellik vardı. 

Bu özelliklere bakan bilim insanları, Lagerpetid’lerin çevik canlılar olduğunu ve kolaylıkla ağaçlara tırmandığı sonucuna vardılar. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*