Üçkağıtçı, Dolandırıcı Guguk Kuşları…

Bir çoğumuzun sadece duvar saatlerinde bilip sevdiği guguk kuşlarının asalak hayatı,  hepinizi şaşırtacak baştan söylemek istiyorum. İnanın bu kuş türü insan olsa sevilmezdi 🙂

Kürtaj hayvanlar alemi içinde geçerli olsaydı eğer, emin olun bunu ilk yaptıran anne guguk olurdu. Guguk kuşları üreme paraziti olarakta isimlendirilebilecek bir üreme biçimi gösterir.

Bu tarz üremede dişi kuş kuluçkaya yatmaz. Yılda 25 civarı yumurta bırakan dişi guguk kuşları, yumurtlama mevsiminde uygun gördüğü yuvaya yumurtasını bırakır. Bu yabancı yumurtanın diğer ev sahibi kuşlar tarafından farkedilmemesi içinse ev sahibi kuşların bir yumurtasını dışarı atar. Böylelikle yuvadaki yumurta sayısı aynıdır. İri vücutlu olmasına rağmen yumurtası ise küçüktür.

Daha sonra yuvaya gelen ev sahibi kuş olan bitenden habersiz bir şekilde kuluçkasına devam eder.

Yaklaşık oniki gün sonra yavru guguk üvey kardeşlerinden birgün önce yumurtasından çıkar ve üvey annesinin yuvada olmadığı bir anda daha gözleri bile açılmamışken diğer yumurtaları yuvadan iteleyerek  dışarı atar. Böylelikle üvey annesinin dikkati  yavru guguğa odaklanır.

yalnızca 4 gün sonra üvey annesinin boyutuna  ve daha sonra  boyutunun beş katına ulaşan bu yavru guguğu iç güdüsel olarak beslemeye devam eder.

yavru guguk, Altı hafta beslendikten sonra, yuvayıda dağıtarak eş aramaya çıkar.

Guguk kuşları çoğu böcek ve tırtılla beslendiğinden dolayı faydalı sayılırlar. Yerde yaşayan iri türleri ise kertenkele, yılan , kuş ve küçük kemirgenlerlede beslenirler.

Bütün guguk kuş türleri kuluçka asalağı değildir. Asalak olanlar çoğunlukla eski dünya da yaşarlar. Yılda 25 civarı yumurta bıraktığını söylemiştim. Bıraktığı her yumurta için ayrı ayrı kuluçkaya yatması gerektiği düşünüldüğünde, guguk kuşunun yumurtalarını neden diğer kuş yuvalarına bıraktığı daha iyi anlaşılmakta ama  yinede onların bir dolandırıcı mafya çetesi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. öyle değil mi?

‘naaapiyimm tabiaatım böyle ‘  diye guguk kuşlarının  bir iç sesi olalım olayı yumuşatalım:))

efendim bilimle kalın

teşekkürler…

 

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here