Uykusuzluğa Çözüm: Ağır Yorgan

Uykusuzluğa Çözüm: Ağır Yorgan

Ağır yorganlar aslında pek sevilmez. Hatta bazıları ağrılara sebep olduğunu bile düşünür. Fakat son yapılan araştırmada ağır yorgan kullanmanın uykusuzluğa ve psişik sorunlara iyi geldiğini gösterdi.

Uykusuzluğa Çözüm: Ağır Yorgan

Uppsala Üniversitesi’nden Elisa Meth ve çalışma arkadaşları, ağır yorganın bedendeki farklı hormonları üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar yürüttüler. Yapılan deneyde 26 genç yetişkin bir gece hafif, bir gece de ağır yorgan ile uyudu. Bilim insanalar uykuya dalmadan 1 saat önce bir kaç tükürük örneği aldılar. Alınan bu tükürük örnekleri analiz edildi. Analizde melatonin olmak üzere bir çok hormonun seviyesi ölçüldü. Melatonin uyku uyanıklık döngüsünü ayarlar ve akşam olduğunda seviyesi artar. Melatonin artınca kan basıncı ve sıcaklık düşer ve bundan dolayı rahatlık seviyesi yükselir ve uykuya dalmak kolaylaşır.

Araştırma sonucunda melatonin hormonun seviyesinin artığı diğer hormonların değişmediği sonucuna ulaştılar. Yani ağır yorgan uykuya dalındıktan sonra melatonin seviyesinin artmasına neden oluyor. Kalın yorgan, ince yorgana göre hormon salınımında %32 artış göstermiş.

Bu çalışma ağır yorgan ile uyulduğunda daha fazla melatonin salgılandığını gösteren ilk çalışma oldu. Bu bağlantının tam olarak nasıl olduğu şimdilik bilinmese de, kalın yorganın baskı yoluyla hipotalamusun paraventriküler çekirdeğine giden sinirleri harekete geçirdiği tahmin ediliyor. Bilim insanları bağlantıyı bulmak için çeşitli araştırmalara devam edeceklerini duyurdular.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

A weighted blanket increases pre-sleep salivary concentrations of melatonin in young, healthy adults, 03.10.2022, National Library of Medicine

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*