Uyurken Beynimiz Sesleri Nasıl Algılıyor?

Uyurken Beynimiz Sesleri Nasıl Algılıyor?

Uyurken Bile Öğreniyoruz!

Beyin, uyku sırasında bile çevresel uyaranlara seçici olarak yanıt vermeye devam eder. Bununla birlikte, bu tür tepkilerin işlevsel rolü ve bilgi işlemeyi mi yoksa daha çok duyusal engellemeyi mi yansıttıkları tam olarak bilinmemektedir.

Uyurken Beynimiz Sesleri Nasıl Algılıyor?

Avusturya’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre uykum esnasında beynimiz sesleri birbirinden ayırt edebiliyor. 

Yaşları 20-25 olan 17 katılımcıya (14 kadın) bir gece boyunca polisomnografi testi (uyku testi) yapıldı. Katılımcılar uyurken onlara bazı ses kayıtları dinletildi. Birinde kendi isimleri, diğerinde yabancı isimleri tadını ve yabancı kişiler tarafından seslendirildi. 

Salzburg Üniversitesi psikoloğu Mohamed S. Ameen ve çalışma arkadaşları, elektroensefalografi (EEG) ile sekiz saat boyunca katılımcıların beyin dalgalarının sinyallerini incelediler. 

Uyurken Beynimiz Sesleri Nasıl Algılıyor?

Yapılan analiz sonucunda, beynin yabancı ve tanıdık seslere arşı farklı tepki verdiğini ortaya çıktı. Beynin yabancı kişilerin sesini duyduğunda EEG’de dalga motifi çok daha belirgin bir hal alırken, katılımcıların kendi isimlerini ya da yabancı isimlerinin tanıdık sende duyması önemli bir fark yaratmıyor. 

Ayrıca çıkan bir diğer sonuç da, gecenin ilerlemesiyle birlikte yabancı sesler artık yavaş yavaş tanıdık ses haline geliyor. Bu da uyku sırasında bile öğrendiğimizin kanıtıdır.

Sonuçlar insanın derin uyku sırasında bile çevresindeki bilgileri işlediğini kanıtlıyor. Anlaşıldığı gibi yabancı sesler daha önemli bir uyaran oluyor. Evrimsel açıdan bakıldığında da bu böyledir. Bir korum iç güdüsü olduğunu düşünüyorum ben.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*