Uyuyan Cam Kurbağalar Kanlarının Çoğunu Karaciğerlerinde Depoluyor

Bu uyuyan dişi cam kurbağa, uyurken kırmızı kan hücrelerinin çoğunu saklar. Yumurtaları şeffaf yumurtalıklarında görülebilir. JESSE DELİA

Uyuyan Cam Kurbağalar Kanlarının Çoğunu Karaciğerlerinde Depoluyor

Hayvanlar, kırmızı kan hücrelerini herhangi bir hastalık etkisi olmadan paketleyerek şeffaflıklarını artırır.

Bu uyuyan dişi cam kurbağa, uyurken kırmızı kan hücrelerinin çoğunu saklar. Yumurtaları şeffaf yumurtalıklarında görülebilir. JESSE DELİA 

Minik cam kurbağalar gün boyunca uykuya dalarken, kırmızı kan hücrelerinin neredeyse yüzde 90’ını dolaşımdan çıkarırlar.

Yeni bir çalışma bulgusu, renkli hücrelerin, ayna benzeri bir yüzeyin arkasındaki hücreleri gizleyen kurbağa karaciğerinin içindeki gizli ceplere tıkıştırılıyor. Biyologlar, cam kurbağaların yarı saydam bir cilde sahip olduğunu biliyorlar, ancak koyu kırmızı kanı geçici olarak gizlemek, omurgalı kamuflajına yeni bir dokunuş getiriyor.

Gizli kanı keşfeden Duke Üniversitesi’nden evrimci biyokimyacı Carlos Taboada, “Kalp, kanın normal rengi olan kırmızıyı pompalamayı bıraktı ve yalnızca mavimsi bir sıvı pompaladı” diyor.

Şu anda American Museum of Natural’da bulunan keşiften Jesse Delia, dolaşım çamuruna ve tıkanıklıklara yatkın olan insanlar için daha da şaşırtıcı olan şeyin, kurbağaların neredeyse tüm kırmızı kan hücrelerini saatlerce hiçbir kan pıhtısı olmadan bir arada tutmaları olduğunu söylüyor. New York’ta Tarih. Kurbağayı uyandırın ve hücreler paketlerini açıp yeniden dolaşıma başlasın.

23 Aralık Science dergisinde yayınlanan Taboada, Delia ve meslektaşlarının raporuna göre, bu kırmızı kan hücrelerini saklamak cam kurbağaların şeffaflığını ikiye veya üçe katlayabilir. Bu yeşilimsi şeffaflık, günü orman örtüsünün yükseklerindeki yaprakların alt taraflarında küçük gölgeler gibi saklanarak geçiren çerez büyüklüğündeki kurbağalar için çok önemli olabilir.

Cam kurbağa uyanıp hareket etmeye başladığında, uyurken karaciğerinde sakladığı kan tekrar dolaşmaya başlar ve minik kurbağanın şeffaflığı azalır. JESSE DELİA – Uyuyan Cam Kurbağalar Kanlarının Çoğunu Karaciğerlerinde Depoluyor

Delia’nın şeffaflık konusunda merak uyandıran şey bir fotoğraf acil durumuydu. Cam kurbağa davranışlarını incelemişti ama onları uyurken bile görmemişti. “Onlar yatar, ben yatarım bu benim yıllarca hayatımdı” diyor. Ancak karizmatik portrelere ihtiyaç duyduğunda laboratuvar tabaklarına birkaç kurbağa koydu ve sonunda hayvanların gün boyunca nasıl uyuduklarını gördü.

Delia, “Dolaşım sisteminde hiç kırmızı kan göremediğim çok açıktı,” diyor. “Bir videosunu çektim çılgıncaydı.”

Projesini destek almak için bir Duke Üniversitesi laboratuvarına sunarken, başka bir genç araştırmacının aynı laboratuvarı cam kurbağalardaki şeffaflığı incelemek için önerdiğini öğrenince şaşkına döndü. Delia, “Ah, dostum gibiydim,” diyor. Ancak Duke’daki biyolojik optik laboratuvarının lideri Sönke Johnsen, Delia ve rakibi Taboada’ya farklı becerilere sahip olduklarını ve sorunu birlikte çözmeleri gerektiğini söyledi. Delia, “İlk başta inatçı olduğumuzu düşünüyorum,” diyor. “Artık onu ailem kadar yakın görüyorum.”

Canlı kurbağalarda kırmızı kan hücrelerinin ne yaptığını göstermek zor bir bilmeceydi. Işık mikroskobu, karaciğerin ayna benzeri dış dokusunu görmek için işe yaramaz. Kurbağaları (Hyalinobatrachium fleischmanni) uyandıran herhangi bir şey de olmazdı çünkü alyuvarlar vücuttan hızla dışarı fırlardı. Kurbağaları uyuşturmak bile karaciğer numarasının çalışmasını engelledi.

Delia ve Taboada’nın bulduğu yanıt, çoğunlukla mühendisler tarafından kullanılan, fotoakustik görüntüleme adı verilen bir teknikten geliyor. Çeşitli moleküllere çarpan ve hafif enerji salınımlarına neden olan ışığın yarattığı ince titreşimler sayesinde gizli iç mekanları ortaya çıkarır. Duke’tan Junjie Yao, bu süreçte hayvanları uyandırmamaya özel bir özen göstererek tekniği kurbağa ciğerine uyarlamak için cam kurbağa ekibine katıldı.

Seattle’daki Alaska Balıkçılık Bilim Merkezi Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden balık biyoloğu Sarah Friedman, cam kurbağaların ismine rağmen, omurgalılar arasındaki şeffaflığın çok daha aşırı olabileceğini söylüyor. Haziran ayında, yeni yakalanmış lekeli bir salyangozun ( Crystallichthys cyclospilus ) bir görüntüsünü tweetledi , vücudunun çoğu, onu kucaklarken elindeki ten tonlarını ve parmak çizgilerini gösterecek kadar netti. Ve bu en iyi örnek bile değil. Yeni çalışmada yer almayan Friedman, tarpon balıklarının ve yılan balıklarının, cam balıkların ve bir tür Asya cam yayın balığının larva evrelerinin “neredeyse tamamen şeffaf” olduğunu söylüyor.

Ancak bu harikaların suda yaşama avantajına sahip olduğunu söylüyor. Hayvanların vücutları ile sulu evleri arasında gözle görülür bir farkın olmadığı yerlerde enfes camsılığın gelişmesi daha kolaydır. Yine de şeffaf bir gövdeye sahip olmak, karada veya denizde oldukça havalı.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Alıntılar

Taboada ve ark. Cam kurbağalar şeffaflığı korumak için karaciğerlerinde kanı gizlerler. Science _ cilt 378, 23 Aralık 2022, s. 1315. Doi: 10.1126/science. Abl6620.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 153 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*