Daha Fazlası

  Uzay Ne Kadar Karanlık? Şaşırtan Sonuç!

  Uzay Ne Kadar Karanlık? Şaşırtan Sonuç!

  Geceleri gökyüzü her ne kadar karanlık görünse de, evrenimiz düşük bir ışıkla “aydınlanır”. Bu ışık, yıldızların, galaksilerin ve diğer kozmik cisimlerin ışığı çıkarıldığında geriye kalan optik kozmik arka plan ışımasıdır. Fotonlardan oluşan ve evrenin her yerine düzenli dağılım gösteren bu alan, evremde toplamda ne kadar galaksinin bulunduğunu ve başlangıçta hangi ışık kaynaklarının olduğu hakkında bilgi verir. 

  Uzay Ne Kadar Karanlık? Şaşırtan Sonuç

  Kozmik mikrodalga arka plan, büyük patlamadan 380 bin yıl sonrası hakkında bilgi verirken, optik arka plan, o zaman oluşan yıldızların sayısı ve nasıl oluştuğu hakkında bilgi verir. 

  Bu bilgileri daha iyi ölçmek için Güneş’ten ve Güneş Sisteminden yansıyan toz zerreciklerini ve diğer bozucu etkilerden kaçınılması gerekir. Fakat Hubble Uzay Teleskobu bile bu bozucu etkilerden kaçamıyor. Bu yüzden bilim insanları Hubble Derin Alan’ındaki arka plan ışığını doğru hesaplamada sorun yaşıyorlar. NASA bu bozucu etkilerden uzaklaşmak için yaptığı New Horizons uzay sondası ölçümler yapıyor. 

  Araştırmacılar Hubble yerine New Horizons arka plan ışımasının yeni ölçümünü aldıklarında şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıktı. 

  Çıkan sonuç Hubble’dan alınan sonuca göre evren, 10 kat daha karanlık. Bu da bize görünmeyen evrende sanılandan çok daha az galaksinin bulunduğu anlamına geliyor. Buna göre streradyen başına her mertrekarede 8.8 ila 11.9 nanovat aralığında bir ışık kalıyor. 

  Yazan: Selim ÖZTEMEL

  Kaynak*

  Kaynak**

  YouTube Kanalımız

  Selim Öztemel (Platin Yazar)https://cilginfizikcilervbi.com
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: