Uzayda Altı Ay, On Yıllık Uzun Vadeli Kemik Kaybına Yol Açar

Uzayda Altı Ay, On Yıllık Uzun Vadeli Kemik Kaybına Yol Açar

Uzayda daha fazla ağırlık taşıyan egzersizler, astronotların incik kemiklerinde görülen değişikliklere karşı yardımcı olabilir.

Bacak gücü için ağırlık kaldırma egzersizleri (NASA astronotu Chris Cassidy’nin burada yaptığı deadlift gibi), mikro yerçekimi ortamından kaynaklanan kemik kaybını hafifletmeye yardımcı olur. NASA

Bir sonraki uzay uçuşuna dambıllarını getirmek isteyebilirsin.

Altı ay veya daha uzun süren uzay görevlerinde astronotlar, yirmi yıllık yaşlanmaya eşdeğer kemik kaybı yaşayabilirler. Araştırmacılar, 30 Haziran’da Scientific Reports’ta , Dünya’nın yerçekimindeki bir yıllık iyileşme , kaybedilen kemik gücünün yaklaşık yarısını yeniden oluşturuyor .

Kanada’daki Calgary Üniversitesi’nde egzersiz bilimcisi olan Leigh Gabel, kemiklerin “canlı bir organ” olduğunu söylüyor. “Canlı ve aktifler ve sürekli yeniden şekilleniyorlar.” Ancak yerçekimi olmadan kemikler güç kaybeder.

Gabel ve meslektaşları, uzayda dört ila yedi ay geçiren, yaş ortalaması 47 olan 14 erkek ve üç kadından oluşan 17 astronotun izini sürdüler. Ekip, alt bacaktaki kaval kemiğinin kemik yapısını görüntülemek için, insan saçının kalınlığından daha ince olan 61 mikronluk ölçeklerde 3 boyutlu kemik mikro mimarisini ölçebilen yüksek çözünürlüklü periferik kantitatif bilgisayarlı tomografi veya HR-pQCT kullandı. ve alt koldaki yarıçap. Ekip bu görüntüleri zaman içinde dört noktada – uzay uçuşundan önce, astronotlar uzaydan döndüklerinde ve altı ay ve bir yıl sonra – aldı ve bunları kemik gücünü ve yoğunluğunu hesaplamak için kullandı.

Altı aydan daha kısa bir süre uzayda olan astronotlar, Dünya’nın yerçekiminde bir yıl sonra uçuş öncesi kemik güçlerini yeniden kazanmayı başardılar. Ancak uzayda daha uzun süre kalanların kaval kemiklerinde veya kaval kemiklerinde on yıllık yaşlanmaya eşdeğer kalıcı kemik kaybı vardı. Gabel, alt kol kemiklerinin veya yarıçaplarının neredeyse hiç kayıp göstermediğini, muhtemelen bunların ağırlık taşımayan kemikler olmadığını söylüyor.

Calgary egzersiz bilimcisi Steven Boyd, uzayda artan ağırlık kaldırma egzersizlerinin kemik kaybını hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Boyd, “Bir arada tutulan bir dizi payanda ve kiriş, kemiğinize genel gücünü verir” diyor. “Bu payandalar veya kirişler, uzay uçuşunda kaybettiğimiz şeylerdir.” Trabekül adı verilen bu mikroskobik dokular bir kez gittikten sonra onları yeniden inşa edemezsiniz, ancak kalanları güçlendirebilirsiniz, diyor. Araştırmacılar, Dünya’nın yerçekimine döndükten sonra kalan kemiğin kalınlaştığını buldular.

Bir astronotun kaval kemiğinin iç yapısının CT tarama görüntüsü
Yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi görüntülemenin kullanılması, araştırmacıların astronotların kemiklerinde 3 boyutlu kemik mikromimarisini incelemesine izin verdi (burada gösterilen bir incik kemiği örneği). Bu küçük ayrıntı seviyesi, kemik yoğunluğu ve gücündeki değişiklikleri ortaya çıkarabilir. S. BOYD VE L. GABEL/CALGARY ÜNİVERSİTESİ

Çalışmanın parçası olmayan Fransa’daki Saint-Étienne Üniversitesi’nden fizyolog Laurence Vico, “Daha uzun uzay uçuşu ile daha büyük kemik kaybı ve muhtemelen iyileşme ile ilgili daha büyük bir sorun bekleyebiliriz” diyor. Bu, örneğin Mars’a yapılacak bir mürettebatlı gelecek misyonun en az iki yıl süreceğini düşünürsek özellikle endişe vericidir. Uzay ajanslarının, kemik emilimini azaltmak ve kemik oluşumunu artırmak için beslenme gibi diğer kemik sağlığı önlemlerini de dikkate alması gerektiğini ekliyor. Vico, “Muhtemelen bulmamız gereken bir karşı önlem kokteyli” diyor.

Gabel, Boyd ve meslektaşları, uzayda yedi aydan fazla zaman geçirmenin kemikleri nasıl etkilediğine dair fikir edinmeyi umuyor. Onlar, uzayda bir yılın bir düzineden fazla vücut sistemi üzerindeki etkilerini araştırmak için planlanan bir NASA projesinin parçası. Boyd, “İnsanların bir platoya ulaştığını, bir süre sonra kemik kaybetmeyi bıraktığını umuyoruz” diyor.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Referanslar

Gabel ve diğerleri . Uzun süreli uzay uçuşundan döndükten 1 yıl sonra distal tibiada kemik gücü ve trabeküler mikromimarinin eksik iyileşmesi . Bilimsel Raporlar . 30 Haziran 2022’de çevrimiçi yayınlandı.

Liz Kruesi. Six months in space leads to a decade’s worth of long-term bone loss. Science News, Uzay Haberleri.  30 Haziran 2022.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 153 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*