Uzayda Benzin İstasyonu Projesi

Gezegenimizin çevresinde kullanımı bitmiş bir çok uzay çöpü bulunmakta. Saate hızı 28 bin kilometreye çıkan bu atıklar Uluslararası Uzay İstasyonu için büyük tehdit oluşturuyor. Bu hızlardaki kullanılmayan uydular, roket parçaları hatta küçük bir vida bile UUİ’nuna ve onun içindeki astronotlara çok büyük tehlike demek.

Yakın zamanda Rusya kendi uydusunu imha etti ve enkazı artık yörüngede dönüyor. Bu enkaz parçaları belli bir süre sonra böyle devam ederse, yörüngeyi kullanılmaz hale getirecek gibi gözüküyor. Hatta bunun bir ismi bile var: Kassler Etkisi!

Space junk orbiting around earth – Conceptual of pollution around our planet (Texture map for 3d furnished by NASA – http://visibleearth.nasa.gov/)

Araştırmacılar bu enkazlara çözümü için “uzayda benzin istasyonu” projesini geliştirdiler. Uzay çöplerini süresini uzatmak ve yörüngeden çıkarmak için “uzayda konuşlu itki sistemi” geliştiren Neumann Space şirketi ile bu çöpleri yakıta dönüştürme üzerine çalışıyorlar. Nanorocks firması robotik sistemler ile bu uzay çöplerini toparlama üzerine çalışmalara devam ediyor. Cislunar şirketi ise enkazları toparlayıp eriterek metal çubuklara döndürme fikri ile uzay dökümhanesi projesini yürütmekte. Neumann Space’e göre metal çubuklar iyonize edilerek yakıt olarak kullanılabileceği fikrinde.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here