Uzun Mesafe Rekoru Kıran Yarasa

Uzun Mesafe Rekoru Kıran Yarasa

Yakın zamanda ortaya çıkarılan kanıtlara göre, küçük bir yarasa Rusya’dan Fransız Alpleri’ne en az 2.486 km göç etti. Önceki rekor Letonya’dan İspanya’ya yapılan 260 kmlik bir göçtü. Bu uçuşla bu rekor da kırılmış oldu.

Dişi yarasa, 2009 yılında Rusya’nın Vologda Oblastı’ndaki Darwin Doğa Biyosfer Rezervi’ndeki Rus araştırmacılar tarafından etiketlenmişti. Daha sonra, 63 gün boyunca Avrupa’ya uçtu ve cesedi Fransız Alpleri yakınlarındaki bir köy olan Lully’de bulundu.

Uzun Mesafe Rekoru Kıran Yarasa

Yarasanın uçuşa başladığı yer ile Lully arasındaki en kısa mesafe 2.486 km olduğundan, kat ettiği gerçek mesafe daha da fazla olabileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar, diğer yarasaların göç mevsimi boyunca bu kıyılarda yaygın olarak bulunması nedeniyle, yarasanın Baltık Denizi kıyılarını kullanarak gezinmiş olabileceğini düşünüyorlar. Kısaca yarasalar uçarken düz bir yol izlemezler. Bu durum yarasaların 3.000 km’den fazla uçabileceklerini düşündürüyor.

Yarasanın neden bu kadar uzun bir yol izlediği şu anda belli değil. Araştırmacılar, normal göç yolu sırasında basitçe kaybolmuş olabileceğini veya belki de uzun göçlerin önceden düşünülenden daha yaygın olduğunu öne sürüyorlar.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*