Uzun ve Hızlı Seyahatin Engeli: Aşırı Isınma

Uzun ve Hızlı Seyahatin Engeli: Aşırı Isınma

PLOS Biology yayınlanan çalışmada; bir hayvanın uçarak, koşarak ya da yüzerek seyahat hızı, kaşların ürettiği fazla ısıyı ne ölçüde etkili şekilde dağıttığı ve vücuduna aktardırabilmesi ile sınırlı olduğu belirtildi.

Uzun ve Hızlı Seyahatin Engeli: Aşırı Isınma

Bir hayvanın seyahat etme kapasitesi, hayatta kalması açısından en önemli faktörlerden biridir. Bu sayede hem yemek bulma, hem de üreme şansı artar. İklim değişikliği ile oluşan kuraklık ve besin kıtlığı bu seyahatleri daha zorunlu bir hale getiriyor.

German Center for Integrative Biodiversity Reserch’ten bilim insanlarının yürüttüğü yeni çalışmada; 532 türe ait veriler incelendi ve yen bir modelleme oluşturuldu. Modellemede; hayvanların boyutu ile seyahat hızları ilişkilendirildi. Büyük hayvanların daha büyük kanatları ve bacakları olsa da, seyahat hızlarının orta büyüklükteki hayvanlara göre daha az olduğu görüldü.

Görece daha büyük hayvanlar hareketleri sırasında oluşturduğu ısıyı vücutlarına dağıtmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyuyorlar. Dolayısıyla aşırı ısınmamak için daha yavaş hareket ediyorlar. Bir hayvanın seyahat mesafesi, enerjisini ne kadar verimli kullanmasının yanı sıra, ısıdan da ne kadar iyi kurtulmasına da bağlı.

Bilim insanları bu çalışmayı, bir hayvanın seyahat hızın ve kapasitesinin boyutuna göre tahmin edilebilmesi için kullanılabileceğini belirtiyorlar. Örneğin, bir hayvanın biyolojisi ayrıntılı bilinmese de, bu hayvanın insan faliyetlerinden dolayı ayrılmış habitatlar arasında seyahat edip edemeyeceği tahmin edilebilir.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Large animals travel more slowly because they can’t keep cool, finds study, 18.04.2023, Phys.org

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*