WHO, Monkeypox’un Şimdilik Küresel Bir Sağlık Acil Durumu Olmadığını Söylüyor

WHO, Monkeypox’un Şimdilik Küresel Bir Sağlık Acil Durumu Olmadığını Söylüyor

Bu arada, bilim adamları, benzeri görülmemiş yayılımına dair ipuçları için virüsün genetik verilerini analiz ediyorlar.

electron micrograph of mature monkeypox viruses in pink and immature viruses in blue
Monkeypox 46 ülkede en az 4.100 kişiye yayıldı. Olgun maymun çiçeği virüsleri, pembe ve olgunlaşmamış virüsler, mavi, renklendirilmiş bir elektron mikrografında gösterilmiştir. CYNTHİA S. GOLDSMİTH, RUSSELL REGNERY VE HANNAH BULLOCK/CDC

Dünya Sağlık Örgütü 25 Haziran’da Monkeypox’un henüz küresel bir halk sağlığı acil durumu olmadığını söyledi.

Karar, çiçek hastalığı salgınının yayılmaya devam etmesi ve 24 Haziran itibariyle 46 ülkede en az 4.100 kişiyi etkilemesi üzerine geldi. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en az 201 vakayı içeriyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, bu vakalar 25 eyalette ve Columbia Bölgesi’nde bulundu.

Salgını değerlendiren DSÖ komitesi bir duyuruda , “Salgının daha fazla yayılmasını kontrol etmek için yoğun müdahale çabaları gerekiyor” ve durumun birkaç hafta içinde yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi .

Bir halk sağlığı acil durumunun ilanı, virüs bulaşmış veya virüse maruz kalmış kişilerin tedavi ve aşı bulmasını potansiyel olarak kolaylaştırabilirdi. Maymun çiçeğini önlemeye yardımcı olabilecek bazı ilaçlar ve aşılar, çiçek hastalığına karşı kullanım için onaylanmıştır ve yalnızca özel izinle maymun hastalığına karşı kullanılabilir.

Adını 1958 yılında maymunlarda bulunmasından alan maymun çiçeği hastalığına neden olan virüs, muhtemelen esas olarak kemirgenleri enfekte eden bir virüs olsa da yeni bir tehdit değil. Maymun çiçeği hastalığının endemik olduğu Orta Afrika ülkelerinde, araştırmacıların 1970 yılında ilk insan vakasını bulmasından bu yana sporadik salgınlar yaşandı. Batı Afrika’daki yerlerde 2017’ye kadar çok az vaka görüldü. Ancak kıta dışındaki vakaların çoğu seyahatle ilgiliydi ve diğerlerine sınırlı yayılım gösterdi.

DSÖ genel direktörü Tedros Ghebreyesus kararı açıklayan bir bildiride, “Monkeypox, birçok Afrika ülkesinde onlarca yıldır dolaşıyor ve araştırma, dikkat ve finansman açısından ihmal edildi.” Dedi. “Bu, dünyaya sağlığın birbirine bağlı bir önerme olduğunu bir kez daha hatırlattığı için, düşük gelirli ülkelerdeki sadece maymun çiçeği için değil, diğer ihmal edilen hastalıklar için de değişmeli.”

Monkeypox tipik olarak, onu kaptıran kişilerin yüzde 10’undan daha azını öldürür. Küresel salgında   en az bir kişi öldü.

Vaka sayıları tırmanırken, araştırmacılar, bazı viral mutasyonların virüsün neden yeni yerlerde hızla bir yer edindiğini açıklayıp açıklamayacağını ortaya çıkarmak umuduyla virüsün genetik planını deşifre etmeye çalışıyorlar.

Mutasyonların İzini Sürmek

Virüsün küresel salgının arkasındaki versiyonlarının bilinen en yakın akrabasının Nijerya’dan gelmesi, salgının orada başlamış olabileceğini ima ediyor.

Yeni araştırmalara göre, vakalardaki en yeni artışta, bilim adamları beklenenden daha fazla viral değişiklik ortaya çıkardılar yeni araştırmalar, virüsün bir süredir, belki de Nijerya’nın 2017-2018 maymun çiçeği salgınından bu yana insanlar arasında tespit edilmeden dolaştığının bir işareti. Dahası, vücutta virüsle savaşma yetenekleriyle bilinen bir grup enzim, bu mutasyonların birçoğunun sorumlusu olabilir.

Araştırmacılar, Nature Medicine’de 24 Haziran tarihli raporuna göre, yedi ülkedeki 15 kişiden küresel salgına dahil olan maymun çiçeği virüslerinin genetik analizi, bu virüslerin 2018 ve 2019’da dolaşan versiyonlardan ortalama 50 daha fazla genetik ince ayara sahip olduğunu gösteriyor . Bu, bilim adamlarının virüsün o zaman içinde gelişmesini beklediğinden yaklaşık altı ila 12 kat daha fazla mutasyon. Diğer bazı virüs türlerinin aksine, çiçek hastalığı ve maymun çiçeği virüslerini içeren çiçek virüsleri, tipik olarak oldukça yavaş mutasyona uğrar. 

Araştırmacılar, değişikliklerin APOBEC3 adlı bir enzim ailesinin ayırt edici özelliği olan bir modele sahip olduğunu söylüyor. Bu enzimler, DNA’nın G, C, A ve T harfleriyle temsil edilen yapı taşlarını belirli bir şekilde düzenler: Gs, As’a ve Cs’den Ts’ye değişir. Analiz, viral dizilerdeki belirli bir kalıbı buldu ve bu, APOBEC3’lerin mutasyonlardan sorumlu olduğunu düşündürdü.

İdeal olarak, o kadar çok DNA yapı taşı bir başkasıyla değiştirilir ki bir virüs etkili bir şekilde yok edilir ve daha fazla hücreye bulaşamaz. Ancak bazen APOBEC3 enzimleri virüsü yok etmek için yeterli değişiklik yapmaz. Bu tür mutasyona uğramış, ancak hala işlevsel olan virüsler, ek hücrelere ve muhtemelen başka bir kişiye bulaşmaya devam edebilir.

Yine de büyük bir soru, maymun çiçeği virüsünde görülen genetik ince ayarların yararlı mı, zararlı mı yoksa virüs üzerinde hiç etkisinin olup olmadığıdır.

Ekip, maymun çiçeği virüsündeki değişikliklerden enzimlerin doğrudan sorumlu olup olmadığı hala bilinmemekle birlikte, benzer mutasyonların hala ortaya çıktığını buldu. Dolayısıyla, APOBEC3’ler yayılmaya devam ederken virüsün değişmesine hala yardımcı olabilir. Enzim ailesinin bir üyesi, maymun çiçeği olan kişilerin bulaşıcı çiçek lezyonları geliştirebildiği cilt hücrelerinde bulunur.        

Mevcut salgın sırasında, deride maymun çiçeği yayabilen lezyonlar, daha önceki salgınlarda görülenlerden daha küçük olmuştur. Bazı örnekler gösterilmiştir. BİRLEŞİK KRALLIK SAĞLIK GÜVENLİĞİ AJANSI / WHO, Monkeypox’un Şimdilik Küresel Bir Sağlık Acil Durumu Olmadığını Söylüyor

Farklı Semptomlar

Küresel salgında bildirilen semptomlar genellikle önceki salgınlarda bildirilenlerden daha hafif olmuştur ve belki de bir kişi enfekte olduğunu bilmeden hastalığın yayılmasına neden olabilir.

CDC’nin Yüksek Sonuçlu Patojenler ve Patoloji Bölümü direktörü Inger Damon, 21 Haziran’da gazeteciler ve bilim adamları için bir hizmet olan SciLine tarafından düzenlenen bir haber brifinginde, semptomlardaki bu farklılıkların virüsteki değişikliklerle ilgili olup olmadığı açık değil, dedi. American Association for the Advancement of Science tarafından desteklenmektedir.

Tipik olarak, önceki salgınlarda, insanlar virüse maruz kaldıktan yaklaşık bir veya iki hafta sonra ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve bitkinlik gibi grip benzeri semptomlar geliştirirdi. Daha sonra, bu semptomların başlamasından bir ila üç gün sonra, genellikle yüzde ve uzuvlarda, özellikle de ellerde başlayan, büyük irin dolu lezyonları içeren bir döküntü ortaya çıkar ve vücuda yayılır. Genel olarak daha hafif olmasına rağmen, bu semptomlar çiçek hastalığına benzer, ancak maymun çiçeği olan kişilerde şişmiş lenf düğümleri gelişme eğilimindedir.

 

Damon, ABD salgınındaki tüm hastalarda kızarıklıklar olduğunu söyledi, “ancak lezyonlar yaygın değil, belirli bir vücut bölgesine dağılmış veya lokalize olmuş ve genellikle yüzü veya elin avuçlarını veya ayak tabanlarını tutmamıştır.” Bunun yerine, sifiliz veya uçuk gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarla karıştırılabilecekleri genital veya anal bölgede döküntüler başlayabilir.

Çoğu durumda, döküntüler vücudun diğer bölgelerine yayılmamıştır. Damon, ateş gibi klasik erken semptomların “hafif ve bazen kızarıklık ortaya çıkmadan önce yok” olduğunu söyledi.

Monkeypox kişiden kişiye yakın cilt teması veya kontamine havlular, giysiler veya yatak takımları ile temas yoluyla bulaşır. Öpüşme veya diğer yakın temaslar sırasında değiştirilen tükürük damlacıkları ile de yayılabilir. ABD Halk Sağlığı Hizmetinde bir kaptan olan Agam Rao, CDC’nin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi’nin 23 Haziran toplantısında yaptığı açıklamada, CDC’nin virüsün meni ve cinsel ilişki sırasında ciltten cilde temas yoluyla yayılıp yayılmayacağını araştırdığını söyledi.

Rao, “Bunun başka bir şekilde yayıldığından şüphelenmek için hiçbir nedenimiz yok” dedi.

Nijerya’da, kadınlar arasında daha fazla maymun çiçeği vakası kaydedilirken, küresel salgın esas olarak erkekleri, özellikle erkeklerle seks yapan erkekleri etkiledi. Uzmanlar, herkesin maymun çiçeği ile enfekte olabileceği konusunda uyarıyor ve bazı insanlar ciddi hastalık riskinin artmasıyla karşı karşıya. Artan risk altındakiler arasında çocuklar, bağışıklığı baskılanmış kişiler, hamileler ve egzama hastaları bulunur.

Rao, Amerika Birleşik Devletleri’nde gündelik temas yoluyla maymun çiçeği yakalama riskinin hala düşük olduğunu söyledi. Ancak sunduğu veriler, ülkedeki insanlar yurtdışına seyahat ederken maymun çiçeği hastalığına yakalanırken, vakaların yerel olarak da yayıldığını gösteriyor.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Referans

Isidro ve diğerleri. 2022 çok ülkeli maymun çiçeği virüsü salgınında filogenomik karakterizasyon ve mikroevrim belirtileri. Doğa Tıbbı. 24 Haziran 2022.

Tina H. Saey ve Erin Garcia de Jesús. Monkeypox is not a global health emergency for now, WHO says. Science News. 25 Haziran 2022.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 156 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*