Yapay Tatlandırıcılar; Sağlıklı Bakterileri Patojenik Hale Getiriyor!

Yapay Tatlandırıcılar; Sağlıklı Bakterileri Patojenik Hale Getiriyor!

Anglia Ruskin Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği yeni bir araştırmada, şeker ikamelerinin yararlı bağırsak bakterilerinin patojenik hale gelmesine sebep olabileceği bulundu.

Yapay tatlandırıcıların, bağırsaktaki sağlıklı bakterileri zararlı mikroplara dönüştürebildiği ortaya çıktı | Independent Türkçe
Yapay tatlandırıcılar, bağırsaktaki sağlıklı bakterileri zararlı mikroplara dönüştürebildiği ortaya çıktı | Independent Türkçe

Bilim insanları yaygın yapay tatlandırıcıların, sağlıklı bağırsak bakterilerini sepsis ve çoklu organ yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek tehlikeli mikroplara dönüştürme yeteneğine sahip olduğunu keşfetti.

Anglia Ruskin Üniversitesi’nden bilim insanları sakız, diyet besinler, gazlı içecekler, dondurma, unlu mamuller, bisküviler, hatta bazı vitaminlerde ve ilaçlarda bile bulunan şeker ikameleri olan sakarin, sukraloz ve aspartamin E.coli ve E.faecalis gibi yardımcı bağırsak bakterilerin zararlı hale gelmesine yol açtığını keşfetti.

Araştırma grubunun yazarı ve aynı zamanda Anglia Ruskin Üniversitesi’nde biyomedikal alanında kıdemli öğretim üyesi olan Dr. Havovi Chichger; “Çalışmamız, gıda ce içeceklerde çok yaygın bulunan tatlandırıcıların bazılarının (sakarin, suklaroz ve aspartam) normal ve sağlıklı bağırsak bakterilerini patojenik hale getirebileceğini göstermesi açısından ilk oldu” dedi.

Klinik araştırma sonucu, yapay tatlandırıcıların günde iki kutu diyet gazlı içecek miktarında tüketilmesinin, söz konusu bakterilerin (E.coli ve E.faecalis gibi) epitel hücreleri istila edip öldürme kabiliyetini önemli ölçüde arttırabileceği gözlemlendi.

Dr. Havovi Chichger, “Bu patojenik değişiklikler daha fazla biyofilm oluşumunu ve bakterilerin insan bağırsak hücrelerine daha fazla yapışıp bunları istila etmesini içeriyor” dedi.

“Bu değişiklikler, kendi bağırsak bakterilerimizin bağırsaklarımızı istila edip zarar vermesine yol açabilir. Bu durum da enfeksiyon, sepsis ve çoklu organ yetmezliğine neden olabilir” diyerek ekledi.

Yeni Araştırma Yapay Tatlandırıcıların Tehlikelerini Ortaya Çıkarıyor – Potansiyel Olarak Ciddi Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor | Teknoloji Haber 24 - Güncel Ve Doğru Haberler - Teknoloji Haberleri - Oyun Haberleri - Kripto Para Haberleri - Gündem ...

Geçmişte yapılan araştırmalar bu tür biyofilmlerin antibiyotiğe dirençli hale gelmiş bakteriler ile doğrudan bir ilişki içerisinde olduğunu gösterdi. Ayrıca artan hastalık riski ile de yakından bağlantılı olduğu ve medikal cihazlarla ilişkili enfeksiyonlara yol açabildiğini göstermiştir.

Araştırmacılar ayrıca, E.coli ve E.faecalis bakterilerinin karaciğerde, lenf düğümlerinde ve dalakta birikerek bir dizi enfeksiyona neden olabileceğini de buldu.

Günümüzde şeker yerine yapay tatlandırıcıların popülerliği artmaya devam ediyor. Hayatını kaybeden insanların sayısı her geçen gün artarken yapay tatlandırıcıların bu ölümlerdeki payı da doğru orantılı biçimde artmaktadır.

Araştırma grubunun yazarı; “söz konusu gıda katkı maddelerinin bağırsak mikrobiyotasını nasıl etkilediğinin ve bu zararlı etkilerin nasıl giderilebileceğinin anlaşılması hayati önem taşıyor” diyor.

Dipçe: Bağırsak mikrobiyomu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Ed Yong’un Mikrobiyota kitabından yararlanabilirsiniz.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 147 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*