Yapay Zeka Diplomaside Çok Daha İyi

Yapay Zeka Diplomaside Çok Daha İyi

Eğer konu motif, strateji ve karmaşık veriler olduğunda, yapay zeka bizlerden bir kaç adım önde. Nöronlar ağlara bağlı kendi kendine öğrenme algoritması; satranç, go hatta poker gibi blöf gerektiren oyunlarda insanlardan çok daha iyi. Yapay zeka artık; yıllardır çözülemeyen protein yapılarını kısa sürede çözüyor, yeni matematik teorileri ve ispatları geliştirebiliyor.

Yapay Zeka Diplomaside Çok Daha İyi

Yapay zeka bu başarısı “Diplomacy” isimli bir oyun ile çözüldü. Bu oyunda 1. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’nın çeşitli ülkelerinin tedarik merkezlerini güvence altına alması üzerine 7 kişilik rekabet oyunu. Oyunda strateji ve askeri kararların yanı sıra, müttefik oluşturma ve bu müttefikler ile başarılı müzakereler yürütme üzerine.

Yapay zekanın başarılı olması için, diğer oyuncuların sözlerine sadık kalması ya da kendi beyanına inanması hesaba katılıdı. Yapay zekanın kazanabilmesi için hem strateji hem de iletişim açısından başarılı olması gerekiyordu. Bilim insanları bunun için Cicero yapay zeka sistemini geliştirdiler. Bu yapay zeka kendi kendine öğrenen 2 algoritmalı modülden oluşuyor.

İlki 125 binden fazla Online Diplomacy oyunu ile gelecek vadeden ve diğer oyuncuların eylem verilerini öğrenen yapay zeka, ikinci aşamada 40 bin diplomasi oyunlarından diyalog dili öğrendi. Yapay zeka cümlelere ek bilgi olarak bağlam ve cesur kararlar da öğrenmiş oldu. Ayrıca potansiyel müttefikler ile kuracağı diyalog ve gizli sözleşmeler de yürütmek zorundaydı.

Cicero 40 oyuncu arasında ilk 4 arasına girmiş ve 8 kişilik turnuvayı kazanmış. İşin enterasan tarafı ise Cicero’nun diğer oyuncular tarafından yapay zeka olarak tanınmaması. Yarışmacılar onun da oyuncu olduğunu düşünmüşler. Yapay zeka 120 mesaj göndermiş ve bu mesajlar düzgün dillerde ve ikna ediciymiş. Fakat bazı mesajları stratejiye ve bağlama uygun olmadığı durumlar da mevcut. Fakat bu hata oranı %10 kadar.

Bu yapay zeka algoritmasının ve başarısının gelecekte nerelerde kullanılacağını zaman gösterecek. Fakat şirketlerin bu sistemi kullanması ayrı bir etik sorunlar çıkarabileceği de tartışılıyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Human-level play in the game of Diplomacy by combining language models with strategic reasoning, 22.11.2022, Science

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*