Daha Fazlası

  Yapay Zeka ile Kan Analizi

  Yapay Zeka ile Kan Analizi

  Kan, damarlarda dolaşan alyuvar, akyuvar ve kan pulcuklarından meydana gelen hayati değere sahip bir sıvıdır. Kan içerisinde bulunan hücrelerin belirli görevleri ve sayı değerleri vardır. Canlının geçirmekte olduğu hastalıklara göre kan içerisinde yer alan hücrelerin sayısında farklılıklar gözlemlenir. Gözlemlenen bu sayı farkları da normal hücre sayı oranıyla kan sayım cihazları aracılığıyla karşılaştırılarak bulunur. Peki, hayatımızın neredeyse her alanında yer alan yapay zeka kan tahlili cihazlarına entegre edildiğinde gerçekleştirilecek olan kan tahlili nasıl olacak? Sorusunun cevabı için okumaya devam ediniz.

  Hemoglobinlerin kan içeresindeki düzeyi kişinin hastalığı hakkında bilgi verir. Kemik iliğinde kırmızı kan hücrelerinin fazla üretilmesi(polisitemi), akciğer fibrosizisine gibi birçok hastalıkta buna örnek olarak verilebilir.

  Hindistan Bilimler Akademisi ve SigTuple Teknolojileri firmasında çalışmakta olan bilim insanları AIP Advances’ta yayımladıkları makalede kan içerisindeki hemoglobin düzeyini tespit edebilmek için farklı bir yöntem bulduklarını açıkladılar. Açıklanılan yöntem ile kan içerisindeki kırmızı kan hücrelerinde yer alan ve oksijenin vücut içerisinde taşınmasına yarayan hemoglobin miktarını belirlemek amacıyla yapay zeka destekli mikroskoplar ve sıvıların akışını kontrol etmek için mikro akışkan çipler kullanılıyor.

  Yapay Zeka İle Kan Analizi

  Hastalardan alınmış olan hemoglobin mikro akışkan çip içerisindeki biyokimyasal madde ile tepkimeye girmesi sonucu yeşil ışığı soğurma özelliğine sahip bir molekül oluşmasıyla hemoglobinleri yapay zeka destekli mikroskoplarda görmemiz mümkün hale geliyor. Cihaz binden fazla yüksek çözünürlükteki kanı renkli mikroskop görüntüsüne dönüştürüyor. Dönüştürmesiyle dijitalleşen işlem sırada hücre türlerini tanımlayıp sayan algoritmayı çalıştırıyor. Geleneksel testlerle günlerce süren işlem yapay zeka ile daha hızlı hale gelmektedir. Bilim insanları yapay zeka ile kan analiz sistemlerini, standart kan tahlil yöntemiyle karşılaştırdığında elde edilen verilerde hata olmadığını ve yeni sistemin daha hızlı bir şekilde sonuç verdiğini söylemektedirler ve ayrıca da yeni yöntemin hastane içerisinde kullanılabilecek düzeyi karşıladığından da bahsetmektedirler.

  Hindistan Bilimler Akademisi ve SigTuple Teknolojileri firmasında çalışmakta olan bilim insanlarının yaptığı cihazı Türk bilim insanları da TÜBİTAK AR-GE desteğiyle bir buçuk yılda prototipi geliştirilen cihaz yapay zeka ile analiz yapabilmektedir  ve ilk yerli medikal kan analiz cihazıdır.

  Yazan: Beyza ÖZKUNDAKCI

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  Beyza Özkundakcı (Bronz Yazar)
  Atakent Anadolu Lisesi'nde öğrenci. Bilime ve teknolojiye meraklı.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: