Yapay Zeka İnsan Genomunda ”Hayalet” Ata Buldu

Kimse onun kim olduğunu bilmiyordu, farklıydı. 50.000 yıl öncesine ait garip benzersizliğe sahip bir genç kız, bilim insanlarının daha önce hiç görmediği, modern insanların ‘’Melez’’ bir  atası gibi görünüyordu.

Son zamanlarda, araştırmacılar onun yalnız olmadığına dair kanıtlar ortaya çıkardı. 2019 yılında insanlığın tarih öncesi karmaşık karmaşasını analiz eden bir çalışmada bilim insanları, modern insanların binlerce yıl önce  Afrika’da uzun bir yolculukta  karşılaştığı, bilinmeyen bir insan ata türünü tanımlamak için yapay zekayı kullandılar.

İspanya’daki Universitat Pompeu Fabradan evrimsel biyolog Jaume Bertranpetit, bu durumla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: ‘’Yaklaşık 80.000 yıl önce,  zaten modern insanlardan oluşan nüfusun bir kısmı Afrika kıtasını terk edip diğer kıtalara göç ederek mevcut tüm popülasyonlara yol açmasıyla ‘Afrika Dışı’ denilen olay meydana geldi.’’

Modern insanlar, Avrasya’nın kara kütlelerine giden bu yolu çizerken başka şeyler de uydurdular – diğer türlerden eski ve soyu tükenmiş hominidlerle (Primat) üremek.

Yakın zamana kadar bunların, nadiren cinsel partnerlerin Neandertalleri ve Denisovalıları içerdiği düşünülüyordu.

Denisovalı
Neandertal

Ancak bu çalışmada, antik ve modern insan genetik kodunun karmaşık bir kütlesini eleyen derin öğrenme algoritmaları sayesinde, uzun zaman öncesine ait üçüncü bir eski insan, Avrasya DNA’sında izole edildi.

Bayesian çıkarımı adı verilen istatiksel bir teknik kullanan araştırmacılar, ‘’Üçüncü giriş’’ olarak adlandırdıkları şeye – modern insanların Afrika göçü sırasında iç içe geçtiği ‘’Hayalet’’ arkaik popülasyon- dair kanıtlarını buldular.

Araştırmacılar makalelerinde, ‘’Bu popülasyon ya Neandertal- Denisova clade soyundan geliyor ya da Denisova soyundan erken ayrıldı.’’ diye yazdı. Bu da insanlığın cinsel tarihindeki bu üçüncü popülasyonun muhtemelen Neandertallerin ve Denisovalalıların bir karışımı olduğu anlamına geliyor.

Bir anlamda, derin öğrenmenin bakış açısından 2018’de tanımlanan genç kız, ‘’Melez fosili’’ türlerinin varsayımsal bir doğrulamasıdır. Yine de yapılacak çok iş var ve araştırma projelerinin kendileri doğrudan bağlantılı değil.

Ekipten biri olan, Estonya Tartu Üniversitesinden genom bilimci Mayukh Mondal, keşif sırasında yaptığı bir basın açıklamasında şunları söyledi: ‘’ Teorimiz, Denisova’da yakın zamanda keşfedilen melez örnekle çakışıyor. Ancak henüz diğer olasılıkları göz ardı edemiyoruz.’’

Bununla birlikte bilimin bu alanında yapılan keşifler yoğun ve hızlı bir şekilde geliyor.

Yine 2018’de, başka bir araştırmacı ekibi, Denisovalılar ve Neandertallerle birlikte ‘’Kesin üçüncü melezleme olayı’’ olarak adlandırdıkları şeyin kanıtlarını belirledi ve 2019’un başlarında yayımlanan bir çift makale, bu soyu tükenmiş türlerin nasıl kesiştiğinin ve her zamankinden daha net bir şekilde nasıl iç içe geçirildiğinin zaman çizelgesini takip etti.

Burada daha yapılacak çok araştırma var. Bu tür bir yapay zeka analizini uygulamak, insan ataları alanında kesinlikle yeni bir tekniktir ve bilinen fosil kanıtları inanılmaz derecede yetersizdir.

Ancak araştırmaya göre ekibin bulduğu şey, yalnızca uzun zamandır unutulmuş bir giriş sürecini açıklamakla kalmıyor, aynı zamanda kendince bugün kim olduğumuzun bir kısmını bilgilendiren birliktelik sunuyor.

Bertranpetit, Smithsonian’a, ‘’Genomdaki bu yüksek ayrışma yerlerini bulmaya çalışacağımızı, hangisinin Neandertal hangisinin Denisovalı olduğunu ve sonra bunların tüm resmi açıklayıp açıklaymadığını göreceğimizi düşündük’’ dedi.

‘’Olduğu gibi Neandertal ve Denisovalı parçalarını çıkarsanız bile genomda halen çok farklı bir şey var.’’

Bu çalışmadan elde edilen bulgular Nature Communications’da yayımlandı.

Yazan: Nazlıcan GÜVENOĞLU

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here