Yapay Zeka Kanseri 3 Yıl Önceden Tahmin Ediyor

Yapay Zeka Kanseri 3 Yıl Önceden Tahmin Ediyor

Bir yapay zeka modeli, çok yüksek pankreatik kanser riski taşıyan insanlan tıbbi teşhisinden 3 yıl önce ve büyük doğrulukla tespit edebiliyor.

Yapay Zeka Kanseri 3 Yıl Önceden Tahmin Ediyor

Harvard Üniversitesi Tip Fakültesi, Kopenhag Üniversitesi, Boston Sağlık Sistemi, Dana-Farber Kanser Enstitüsü ve Harvard T. H. Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan bilim insanlarının önderliğinde yapılan bir araştırmada, bir yapay zeka algoritmasının pankreatik kansere yakalanma riski çok yüksek olan insanlanları yalnız tıbbi raporlarına bakarak doğru olarak tespit edebildiğini ortaya koydu.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan makalenin sonuçlarına göre yapay zeka, toplumdaki pankreatik kanser riski taşıyanları önceden tespit edebilirse, erken teşhis ve tedavi olasılıkları ortaya çıkabilecek. Pankreas kanser ne yazık ki hiç belirti vermeden sinsice ilerleyen bir hastalık. Teşhis konulduğu zaman genellikle geç kalınmış oluyor ve ne yazık ki kurtulma şans da çok düşük oluyor. Yapay zeka şimdi bu tabloyu değiştirebilecek gibi gözüküyor.

Bu yeni çalışmada bir yapay zeka algoritması Danimarka ve ABD’deki 9 milyon kişinin verileri yardımı ile eğitildi. Bilim insanları bu yapay zekaya tıbbi kartlardaki verilerin içinde belirgin işaretler bulunup bulunmadığın “sordu”. Algoritma, hastalık kodlanma ve tekrarlama sürelerine bakarak hangi hastaların gelecekte yüksek pankreas kanserine yakalanma riski tasdiğini tespit etti. Oysa semptomların ve hastalık kodlarının pek çoğu pankreas ile ilgili değildi.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

New Harvard-Developed AI Predicts Future Pancreatic Cancer Up to Three Years Before Diagnosis, 11.03.2023, SciTechDaily

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*