Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi dünya çapında büyük bir ses getirdi. Yapay Zeka alanı üzerine yapılmış birçok sayıdaki uygulama, teknolojinin çehresini değiştirdi. İnsanlar tarafından yapay zeka ve makine öğrenmesi terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır.

Bununla birlikte, sektörün profesyonelleri tarafından bile halen bilinmeyen kesin bir fark var. Bir süreden beri kullandığımız ve hatta çoğumuzun da bildiği Sanal Asistanlar üzerinden konuyu anlatmaya çalışalım.

Sanal Asistanların Çalışması:

Apple Inc.’in iOS, watchOS, macOS ve tvOS işletim sistemlerinin ayrı bir parçası olan Siri, Android için Google uygulamasında bilgi ve günlük güncellemeleri içeren ve tahmini kartlar sunan iOS ve Google Arama’nın ayrı bir özelliği olan Google Asistan, Windows 10 için Microsoft tarafından oluşturulan bir sanal yardımcı pozisyonundaki Cortana sırasıyla iOS, Android ve Windows gibi platformlarda akıllı dijital kişisel asistanlardır. Kısaca söylemem gerekirse, ses kullanarak istenildiğinde ilgili bilgileri bulmak için yardımcı olurlar. Örnek olarak, ‘Bugün sıcaklık ne?’ veya ‘Süpermarkete giden en yakın yol nedir?’ vb. ve asistan bilgileri arayarak, bu bilgileri telefondan aktararak veya diğer çeşitli uygulamalara belli komutlar göndererek tepki verir.

Yapay Zeka bu uygulamalarda çok önemlidir, çünkü kullanıcının isteği üzerine bazı verileri toplar ve bu verileri konuşmayı daha iyi algılamak için kullanabilir ve kullanıcıya eğilimine göre güncellenmiş cevaplar sunar. Microsoft, Cortana’nın “sürekli olarak yeni kullanıcıları öğrendiğini” ve sonunda kullanıcıların ihtiyaçlarını öngörme ve onlara hitap etme konusunda kapasitesini artıracağını söylüyor.

Sanal asistanlar, kullanıcılar hakkında bilgi edinmek için ve verilerini düzenlemelerine ve izlemelerine yardımcı olma konusunda daha yararlı olmak için birçok çeşitli kaynaktan bilgi ölçüsünü işler. Makine öğrenimi, kullanıcının geçmiş onlarla katılımına dayalı olan verilerini toplayıp iyileştirirken bu kişisel asistanların önemli bir parçasıdır. Bunun üzerine, bu bilgi düzenlemesi, kullanıcılara göre sıfırdan özelleştirilmiş sonuçlar elde etmek için kullanılır.

Yani söylemek gerekirse, Yapay Zeka bir bilgisayar algoritmasının akıllı çalıştığı zamandır. Diğer yandan, Makine Öğrenmesi, yapay zekanın, önceki tecrübelerinden topladığı bilgileri içeren ve bilgisayar programının davranışını buna göre değiştirebilmesine izin veren verileri öğrenen bir parçasıdır. Makine Öğrenmesi, Yapay Zeka’nın bir alt kümesidir yani tüm Makine Öğrenimi Yapay Zeka’dır, ancak tüm Yapay Zeka Makine Öğrenimi değildir.

Yazan: Alihan KÜÇÜK

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here