Yaşadığı Dönemin En Büyüğü 

500 Milyon yıl önce Kambriyum okyanuslarıda yaşayan Artopodların öncüsü Radiodontalar dünyanın hakimiydi. İlk büyük etçilleri olan bu hayvanlar karmaşık gözleri, parçalı bedenleri ve tabak şeklinde uzantılarıyla yüzüyorlardı. Bu hayvanın ismi de yuvarlak ve çepeçevreleyen dişlerle dolu çenesinden geliyor. Bu hayvan grubunda bir metre büyüklüğünde Anomalocaris ve deniz diğerinde avlanan Cambroraster falcatus bulunuyordu.

Yaşadığı Dönemin En Büyüğü 

Bilim insanları yaptıkları yeni araştırmada bu dev ilkel yırtıcının yeni bir temsilcisi bulundu. Royal Ontario Müzesi bilim insanları 506 milyon yıllık bir Radiodonta fosili bulundu. Titanokorys gainesi olarak isimlendirildi. 

Fosil o kadar iyi korunmuş ki solungaçlarının lamelleri bile seçilebiliyor. Beden boyu dışında özellikle dev zırhlı kafatası dikkat çekiyor. Beden yapısı nedeniyle deniz diplerinde yaşadığı ve tortularda avlandığı düşünüyor. 

Aynı yaşam alanını paylaşan Titanokorys ve daha küçük boyutta olan Cambroraster’in avlanmada birbirlerine direk rakip olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here