Yaşam Nasıl Başladı? İşte 7 Teori!

Yaşam Nasıl Başladı? İşte 7 Teori!

1 İlkel Çorba ve Elektik Kıvılcımları 

En yaygın kabul gören bu teori 1953 yılında Miller – Urey’in ortaya attığı bir teoridir. Frankenstein teorisi olarak da bilinen bu teoriye göre yaşam organik bileşenlerin bolca oluğu sığ göllerde ortaya çıkmıştır. Bu gölere düşen yıldırımlar sayesinde basit organik bileşenler aminoasitleri, aminoasitlerde zamnla bakterileri oluşturmuştur. Bu çok düşük olasılık gözüksede yeterli sürede dünyanın çok fazla yerinde gerçekleştiğinde gayet olası gözükmektedir. 

Erken dünyanın hidrojence fakir olmasına karşın volkanik etkiler atmosfere metan, amonyak ve hidrojen salmış olabilir.

Teorinin en büyük eksiği DNA’nın nasıl oluştuğunu açıklayamamasıdır.  

2 RNA Dünyası

RNA teorisi bilimde tavuk – yumurta paradoksunu açıklamaya yönelik geliştirilmiş bir teoridir. RNA Teorisi, DNA’nın proteinlerden oluştuğuna göre proteinler de DNA’nın sağladığı kodlarla oluştuğuna göre hangisi ilk olarak ortaya çıkmıştır? Sorusuna cevap olmaktadır. Bu soruya cevap olan hem DNA benzeri bilgi depolayan hem de proteinleri kesip biçen bir enzim olarak çalışan RNA molekülüdür. DNA hem RNA hem de proteinlerden oluştu. DNA çok hızlı molekül sentezlediği için zamanla RNA’nın yerini aldı. 

Bu teoride RNA’nın yerine alternatif olarak TNA ya da PNA gibi farklı değişik moleküllerde öneriliyor. 2015 senesinde Kuzey Caroline Üniversitesi çalışan Charles Carter ve Richard Wolfenden tarafından yürütülen çalışmalar ile RNA Teorisi’nin eksik halkalarının giderildiği söylensede henüz kesinleşmiş değil.

3 En Basit Başlangıç

Bu teoriye göre yaşam, RNA gibi karmaşık ereksiyonlara sahip bir molekülde değil de sade, basit ve geçici bir molekülden ortaya çıkmış olabilir. Bu geçici molekül kimyasal reaksiyonların sadece tek bir aşamasında varlık gösteriyor olabilir. Daha sonra b basit molekül tek zincir yapısında dizilere RNA ve daha sonra DNA gibi karışık molekülleride ortaya çıkarmış olabilir. Bu teori önce gen yerine önce “metabolizma” diyen yeni  köken teorisi sınıfına giriyor. Bu teori RNA dünyasına antitez olarak ortaya çıkmıştır.  

4 Derin Volkanik Deniz Bacaları

Bu teoriye göre yaşam, hidrojen bakımından zengin molekülleri denize püskürten volkanik derin deniz bacalarında ortaya çıkmış olabilir. Bu bacaların oluşturduğu bolca mineralli gözenek yapısı, önemli kimyasal reaksiyonları hızlandırmış ve bu reaksiyonlar basit bileşenlerden karmaşık bileşenler oluşturmuş ve yaşama sebeb olmuş olabilir. Bu okyanus dibindeki bacalar hala okyanus dibinde canlıları beslemeye devam ediyor. 

5 Canlı Kil Yapılar

İskoçya Glasgow Üniversitesi’nde organik kimyacı olarak çalışma yürüten Alexander Smith’e göre yaşamı ilk ortaya getiren yapılar kil çamurunda sentezlenmiş olabilir. Kil yapılar bu olay için gerekli düzeni, sıcaklığı ve korumayı sağlamış olabilir. Smith’e göre bu kil yapılar DNA’nın aminoasitlerin proteinler halinde nasıl düzenleneceğinin bilgisine sahip olduğunu ve bu kildeki mineral kristallerinin DNA halinde dizilmesine yol açacak bir kalıp görevinde bulunduğunu belirtiyor. DNA artık kendini kopyalacak haline geldiğinde artık bu kille de gerek kalmadığını ekliyor. 

6 Soğuk Bir Başlangıç

Bu teoriye göre Dünya 3 milyar yıl önce Güneşin daha soluk olmasından dolayı buzullar ile kaplanmış olacağına dayanıyor. Bu yüzlerce metre kalınlığında buz tabakasının kırılgan hassas molekülleri zararlı Güneş ışınlarından kormuş olacağını belirtiyor. Bu buz tabakaları alında kimyasal reaksiyonla yaşamın başlamış olacağını söylüyor. Her ne kadar soğuk kimyasal reaksiyonu yavaşlatsa dahi, önemli moleküllerin bozulmasını da yavaşladığından dolayı uzun zamanlar tepkimeye girmesini mümkün kılmış ve yaşamın oluşumunu hızlandırmış olabilir. 

7 Dış Köken

Belki yaşam Dünya’da meydana gelmedi. Yaşam Dünya dışından asteroit ya da kuyruklu yıldızlar sayesinde Dünya’ya ulaştı. Hatta yakın zamanda taşınmayı planladığımız Mars’tan gelmiş olabiliriz. Mars teorisinin en güçlü tezi Dünya’dan 1 milyar yıl önce oksijenli yaşama elverişli bir atmosfere sahip olmasıdır. Diğer bir veri ise DNA evrimsel analizlerinin sonucunda ilk molekülün 9,7 milyar yıl önce ortaya çıkmış olabileceği sonucunu vermesidir. 

Yaşam Nasıl Başladı? Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

 

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*