Yaşanabilir En Yakın Gezegen

Ötegezegenler, güneş sistemimizin dışında başka bir yıldız etrafında döne gezegenlerdir. İlk ötegezegen 1988’de keşfedildi ve günümüzde 2000 den fazla biliyoruz. Bu gezegenlerin 1300’ü farklı yıldız sistemlerine ait. Bu sistemlerinden 500 den fazlası iki ya da daha fazla ötegezegene sahip.

Yaşanabilir En Yakın Gezegen Wolf 1061 c

Keşfedilen Wolf 1061 sistemi merkezinde cüce yıldız bulunan ve etrafında 3 gezgin dönen bir sistem. Sitemdeki gezegenler, Wolf 1061 b, c ve d şeklinde isimlendirilmiştir. Gezegenlerin kütleleri dünya kütlesine göre 1 bucuk ila 5 bucuk kat arasındadır. Yıldızı etrafında tam turları ise 5, 18 ve 67 gündür.

Bu çalışmayı yürüten ve ekip lideri Dr. Duncan Wright gezegenlerin kütleleri ve yüzeylerinin tıpkı dünya ve mars gibi katı ve kayalık olduğunu belirtiyor. Sistemde yer alan orta gezegen Wolf 1061 C’nin yaşanabilir bölge olduğunu da ekliyor. Gezegende muhtemelen sıvı halde su bulunuyor. Bu da bekli bu gezegende yaşamın başlamış olacağı anlamına geliyor. Bu gezegen bizden 14 ışık yılı uzaklıkta. Ne dersiniz belki bir gün incelemeye veya jomuşularımızı ziyarete gideriz. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here