Yaşayan Fosiller: 200 Milyon Yıldır Değişmeyen Timsahlar

Yaşayan Fosiller: 200 Milyon Yıldır Değişmeyen Timsahlar

Timsahlar için “Yaşayan Fosiller” benzetmesi yapılır. Günümüz timsahları ile 200 milyon yıl önceki timsahlara aşırı benzerlik gösterilir. 

Peki Timsahlar Bu Kadar Uzun Süre İçinde Neden Bu Kadar Az Değişti?

Gelişmiş evrimsel modelleme yöntemi içeren bir araştırma Nature dergisinde yayımlandı. Timsahlar bilindiği gibi Jura döneminden bu yana 200 milyon yıldır var ve günümüz timsahlarına benzer yapıdalar. Diğer canlılarda böyle uzun sürelerde aşırı bir farklılaşma olmuşken timsahların neden kendi özelliklerini koruduğunu araştırdılar. 

Kuşlar timsahlardan milyonlarca yıl sonra ortaya çıkmış olmasına karşın sinek kuşundan deve kuşuna kadar farklılık gösteren 10 bin türü varken, timsahların kafatası şekli değişik gibi kısıtlı farklı özeliklerine sahip 25 farkı türü bulunuyor. Fakat geçmişte okyanusta yaşayan, hızlı koşan, toprak kazan, iki ayaklılar ya da otobur gibi farklı türde timsahların da yaşamış olduğu fosillerden biliniyor. 

Yeni yapılan çalışmadan timsahlar modellenerek bir evrim çizelgesi ortaya koyuldu. Çalışma neticesine göre timsahların çoğu çok yavaş evrim geçirken, çok nadir timsah türü hızlı evrimleşmiş. Daha hızlı evrimleşen timsahların sıcak ilkimlerde yaşadığı ortaya çıkmış.

Nesli tükenmiş sıra dışı timsah türleri

İdeal Durum Varsa Evrim Duruyor

Araştırmacılar yavaş evrimleşmenin bir denge halini gösterdiğini belirtiyorlar. “Kesintili denge” denen yavaş evrim, canlıların kendileri için ideal bir durum olduğu ve çevre şartlarındaki değişim onları zorlayana kadar bu durumda kalmaları anlamına geliyor. “Kesintili denge”  durumunun neden bazı canlılarda olduğunun nedeni henüz bilinmiyor. Bu durumun nedenleri arasında timsahların vücut sıcaklık kontrolü ve uzun süre yemek yememeleri gibi durumlardan dolayı zorlu koşulara dayanıklı olmaları olabilir. Yanı sıra yağış miktarı ve deniz seviyesi gibi başka etkenler etkili olabileceği düşünülüyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*