Yaşlanmayı Yavaşlatmanın Yeni Sırrı: Yunuslar

Yaşlanmayı Yavaşlatmanın Yeni Sırrı: Yunuslar

Amerikan Deniz Kuvvetleri Deniz Memelileri Programı’nda bulunan bilim insanları Proceedings of the Sciences’ te yayınlanan çalışmaya göre tüm yunusların aynı hızda yaşlanmadıklarını belirtiler.

Amerikan ordusu, deniz mayınlarını tesis etmek için, ekipman konuşlandırabilmek ve casusuluk hizmeti verebilmesi için on yıllardır yunuslar üzerinde çalışmalar yapıyor. Amerikan Deniz Kuvvetleri Deniz Memelileri Programı ile yunusları evcilleştirip, bu yunusların çoğunu da koruma altına alıyorlar.

Bilim insanları, beslenme ve sağlık durumları dikkate alınan bu yunusların doğadaki akrabalarına göre ömürleri 2 kat daha fazla olduğunu söylüyorlar. Burada bulunan yunusları 2 buçuk yıl kadar inceleyen bilim insanları, yunusların yaşlanmasıyla insanlardaki gibi değişimler gösterdiklerini belirtiler. Bunun üzerine insanlardaki yaşlanmayı daha iyi anlayabilmek için yunuslar üzerindeki çalışmalarını derinleştirdiler. Tüm yunusların aynı şekilde beslenmesi, aynı yerde yaşaması ve aynı etkinliklerde bulunması uzun vade yaşlanma etkilerini gözlemlemede bilim insanlarına çok faydalı oldu.

Yunuslardan incelemek için alınan kan örneklerinde yaşları ile ilgili 4 biyobelirteç bulundu. Bu belirteçlere yıldan yıla incelendiği zaman yunuslar arasında farklılık gösterdiği ortama çıktı. Yani yaşlanma hızının tüm yunuslarda aynı hızda olmadığı ortaya çıktı.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, yunusların insanlara çok benzemesinden dolayı, yunuslar üzerine yürütülecek çalışmalar ile yaşlanmayı yavaşlatmanın uygulamaları üretilebileceğini düşünüyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak** (Sayı: 230)

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*