Yedilerin Kadim Sırrı

Geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan bügün de kullanılan kadim yedili sistem sembolleri; gezegenler ve fiziksel elementlerin altına gömülmüş simyacı evren bilimin kalıntılarıdır. 

Yedilerin Kadim Sırrı

Günümüzde de kullanılan bu kadim yedili sistemin böylesine müthiş doğrulukta olması hayret uyandırıcıdır. Gökyüzünde dolaşan görünür yedi gök ismi vardır ve bunlar sabit yıldızlar karşısında bir yedigen çevresinde düzenlenebilir yapıdadır. Bu yedi gök cisimlerinin en hızlısı aydır. Onu sırasıyla Merkür, Venüs, Güneş, Mars, Jüpiter ve Satürn takip eder. Günümüzde bu gök cisimlerin isimleri bazı dillerde haftanın günlerine verilmiştir. Örneğin İngilizce de bazı gezegenlerin yani başka bir deyişle tanrıların eski adları kullanılmıştır; Wotan, Tor, Frea…

Antik çağda bilinen yedi madenin sembolik renkleri yine bu yedi gök cisimlerine karşılık gelir. Venüs yeşil, mavili bakır karbonat ile ilişkilidir. 

Zamanında simya öğrencileri çok  kafa yormuştu. Günümüzde de bu kadim sisteme söz konusu olan elementler modern element tablosunda atom sayısına göre yedigeni verir. Demir 26, bakır 29, gümüş 49, kalay 50, altın 79, civa 80, kurşun 82. Hatta elektriksel iletkenlik sıralaması kursu ile başlayıp dışa doğru bir daire çizer. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here